IŞİD'in Tel Abyad'daki 'ölüm çukuru'

Milliyet görüntüledi: IŞİD'in yüzlerce kişiyi gözlerini bağlayarak canlı canlı aşağı attığı Tel Abyad’daki ölüm çukuruna ceset kokularından yaklaşılmıyor

IŞİD'in Tel Abyad'daki 'ölüm çukuru'

Milliyet, IŞİD’in yüzlerce kişiyi canlı canlı attığı ve görüntülerini propaganda amaçlı kullandığı uçurumu görüntüledi.

YPG-YPJ güçleri ile Burkan El-Fırat savaşçılarının IŞİD'den kurtardığı bölgede yer alan 'dehşet çukuru'ndan göğe ağır kokular yükseliyor. Sarp bir vadide dibi görünmeyen çukurda tam olarak kaç ceset bulunduğu ise bilinmiyor.

YPG’nin başlattığı harekat IŞİD’in başkenti olarak nitelendirilen Rakka bölgesine doğru yayılıyor. Al Kantari bölgesinde yaşayanlar tarafından “ölüm uçurumu” olarak adlandırılan bölge de YPG denetimine geçti. IŞİD sosyal medyada yayınladığı propaganda videolarında insanları tekbirler eşliğinde bu çukura diri diri atıyordu. Bu dehşet görüntüler dünyada büyük tepki yaratmıştı.

Milliyet'ten Namık Durukan bölgedeki izlenimlerini şöyle aktardı:

IŞİD’in "ölüm çukuru"nu görüntülemek için Tel Abyad’dan Siluk kasabasına doğru yola çıktım. Hayalet kasaba Siluk’u geçtikten sonra YPG’lilerin yol boyunca ağır silahlarla hareket halinde olduklarını gözlemledim.

IŞİD’İN YASAKLI BÖLGESİYDİ

Rakka’ya doğru ilerlerken yolun sağında solunda ilkel petrol üretim rafinerileri göze çarpıyor. IŞİD, Rakka bölgesinden getirdiği hak petrolü bu ilkel rafinerilerde işliyormuş. Yolun sağında solunda boşaltılmış Arap köylerinden geçiyoruz. Tel Abyad’dan 35 kilometre yol aldıktan sonra IŞİD’in ölüm uçurumuna varıyoruz. Çölün ortasında bir yanardağ kraterini ya da dev bir obruğu andıran çukurların dibi görünmüyor. Tercümanımız çukurun dibini şimdiye kadar kimsenin göremediğini, IŞİD döneminde bu bölgeye girişlerin yasaklandığını anlattı.

Yerel kaynakların anlattığına göre; çatışmalarda ölen hatta ağır yaralanan IŞİD militanları da buraya atılıyordu. Aileleri akıbetlerini sorduklarında ise “Oğlunuz cihada gitti” yanıtı veriliyordu.

ÇÜRÜMÜŞ CESET KOKULARI

Uçuruma yaklaşıldıkça çürümüş ceset kokusu insanın yüzüne vuruyor. Uçurumun başında kokudan durulamıyor. Aşağıya doğru baktığımızda çukurun dibini görmek mümkün değil. Tercümanımız bugüne kadar çukurun dibine kimsenin inemediğini anlatıyor. Çukura inen yamaçlarda buraya atılan insanlara ait elbiseler ve ayakkabılar göze çarpıyor.

Çukurun başına vardığımızda sesimizden ürkerek aşağıdan yukarıya doğru havalanan akbabaları görüyoruz. Ölüm çukuru üç gün önce bu bölgeyi IŞİD’den ele geçiren YPG güçlerinin alanda hakimiyet kurması ardından ilk kez görüntülenmiş oldu.

TEKBİR EŞLİĞİNDE ATIYORLARDI

IŞİD’in Rakka ve Tel Abyad bölgesinde muhalif Kürt, Arap ve kendinden olmayan grup mensuplarını buraya getirip gözlerini bağlayarak tekbirler eşliğinde uçurumdan attığı biliniyordu. Yaklaşık 2 yılda ölüm çukuruna atılanların sayısı yüzlerle ifade ediliyor. Görgü tanıklarının anlatımına göre; çukura atılanların feryatları yakın köylerden bile duyuluyormuş. IŞİD’in ayrıca bölgede infaz ettiği ve cenazesinin görülmesini istemediği muhalifleri de buradan atarak kaybettiği, aynı şekilde ihanetle suçladığı kendi militanlarını da bu uçurumdan aşağıya sağ attığı anlatılıyor.

RAKKA’YA GİRMEYE 65 KM KALDI

Ölüm çukurundan ayrıldıktan sonra Rakka bölgesine doğru ilerleyen YPG’lilerin ağır silahlarla karayolunda harekat halinde olduklarına tanıklık ediyoruz. YPG’liler IŞİD ile aralarında 6 kilometre mesafe bulunduğunu, ileride çatışan öncü birlikleri ile IŞİD arasındaki mesafenin ise 200 metreye kadar düştüğünü anlatıyor. YPG’liler Rakka’ya ulaşmak için önlerinde 65 kilometrelik yol olduğunu belirtiyor.

IŞİD CESETLERİ TAŞINIYOR

Üç gün önce şiddetli çatışmaların yaşandığı Al Kantari bölgesinde YPG güçleri IŞİD’in kullandığı bir karargahı tanklarla tamamen imha etmiş. Burada 15 IŞİD’li öldürülmüş. Daha önce Esad rejimi tarafından bir dönem de bölgede etkin olan El Nusra tarafından askeri merkez olarak kullanılan karargaha vardığımızda YPG’lilerin binanın enkazından IŞİD’lilerin cesetlerini çıkardıklarına tanıklık ediyoruz.

Öte yandan Al Kantariya bölgesinde karayolunda yol alırken aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda Arap aileye rastlıyoruz. Bölgedeki çatışmalar yoğunlaşınca çöle kaçan ve burada açık alanda 5 gün geçiren ailelerin perişanlığı dikkatimizi çekiyor. Araç konvoyunda bulunan Zehra Seyyad adlı Arap kadın, “Çöl dayanılmazdı. Ekmek, su bulamadık. Çocuklarımız hastalandı. Çok kötü durumdayız. IŞİD buradan çıktıktan sonra köyümüze dönmek için yola çıktık. YPG’liler izin verdiler. Köyümüze dönüyoruz” dedi. Yol kontrolünde durdurulan ve perişan halde bulunan kadın ve çocuklara, YPG’liler ilk etapta su ve bisküvi verip bir süre dinlenmelerini sağladıktan sonra geçişlerine izin verdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2015, 15:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gara denuz
Gara denuz - 6 yıl Önce

Ben bi Türk'üm gördümki bizim Hükümetimiz devletimiz ışide destek mühimmat silah verirken ypgli erkek kadınlar ışidi durdurdu Türkiye'yi ışid teröründen korudu. Ypg cilalanıyorsa bunu da hakediyor arkadaş..

sizi gidi sizi
sizi gidi sizi - 6 yıl Önce

siz varya eğer ypg türkmenlere kucak açmasaydı da katletseydi diye dua edecek kadar alçaksınız. ışid türkmenleri katledip kadınlarını pazarlarken niye ışide destekverenlere sesiniz çıkmadı da şimdi ypg ye atarlanıyorsunuz?

sizi gidi sizi
sizi gidi sizi - 6 yıl Önce

sizin milliyetçiliğiniz balon balon. dereler satılır ses yok türkmenlere pkk,ypg sahip çıkar ona bile karşısınız ulan insanı türk olmaktan utandırırsınız siz varya

sizi gidi sizi
sizi gidi sizi - 6 yıl Önce

türkmenlere kucak açıldı diye sevineceğinize pkk-ypg kurtardı diye üzülüyorsunuz resmen size bir vicdanınıza 2 ulan

isimsiz
isimsiz - 6 yıl Önce

nolcak muslaman milletti bunlarin hepsini america temizlemesi lazim dunya nerelere geldi bu pislikler insancani aliyo lanetler

ANTİ PKK ANTİ YPG  ANTİ HDP
ANTİ PKK ANTİ YPG ANTİ HDP - 6 yıl Önce

ypg yi cilalayın bakalım yarın bu ülkede beraber yaşıyoruz sayenizde ırak ve ya suriye oluruz cilalamaya devam

Mehmet gül
Mehmet gül - 6 yıl Önce

Kafa kesen yağsız kazığa oturtan daiş çeteleri lazım

şamilkafkas
şamilkafkas - 6 yıl Önce

IŞID anti emperyalist,arap-islam sentezidir türkiyedeki yandaşlarıda vatan.partisi ulusal sahte solculardır

SIRADAKİ HABER