İran ve ABD'den Irak işbirliği

Washington'ın Irak'taki krizle ilgili olarak İran'la doğrudan görüşmeler yapmayı düşünüyor...

İran ve ABD'den Irak işbirliği

Amerikalı bir yetkili, Washington'ın Irak'taki krizle ilgili olarak İran'la doğrudan görüşmeler yapmayı düşündüğünü açıkladı.
ABD Başkanı Barack Obama, El Kaide ile bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Kuzey'de Musul dahil bir dizi kent ve kasabayı ele geçirmesinden sonra Irak konusunda atılabilecek adımları değerlendiriyor.

Bu arada Amerikan Yönetimi, Sünni militanlar tarafından internette yayımlanan ve Iraklı askerler olduğu belirtilen kişilerin katlini gösteren "dehşet verici" fotoğrafları kınadı.

Fotoğraflarda sivil kıyafetli askerlerin IŞİD militanlarınca silah zoru ile götürülüşleri ve kazılan hendeklere yüzükoyun yatırılıp infaz edilişleri yer alıyor.

Irak ordusu fotoğrafların gerçek olduğunu açıkladı. Ancak fotoğrafların gerçekliği bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanmış değil.

Kürdistan Federe Bölgesi'nde bulunan BBC muhabiri Jim Muir'e göre fotoğrafların gerçek olduğunun kesinleşmesi durumunda bu olay, ABD'nin Irak'ı işgal ettiği 2003'ten sonra, en fazla can kaybı olarak kayıtlara geçecek.

Saldırı, Irak Hükümeti'nin "IŞİD'den inisiyatifi geri aldığı" yolundaki açıklamasından sonra ortaya çıktı. Irak ordusu IŞİD'den bazı kasabaları geri almıştı. 

ABD ile İran arasındaki görüşmelerin bu hafta bile başlayabileceği belirtiliyor. İki ülkenin temsilcileri İran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili görüşmeler kapsamında Viyana'da bir araya gelecek.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Irak'a karşı harkete geçmesi halinde ABD'yle işbirliği yapmayı düşünebileceklerini açıklamıştı. ABD donanmasına ait uçak gemisi USS George HW Bush, iki savaş gemisiyle birlikte Körfez'e sevk ediliyor.

Ancak Washington, Irak'a asker gönderilmeyeceğini söylüyor. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 14:41

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER