İmralı tutanakları Baransu, Uslu ve Metiner'in kimyasını bozdu

Öcalan'dan 'sızdı' denilen tutanaklar, üç kişiyi çileden çıkardı...

İmralı tutanakları Baransu, Uslu ve Metiner'in kimyasını bozdu

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın BDP heyeti ile görüşmesi sırasında kendisi için kullandığı iddia edilen, “Kendisini düzene satmış, kendisini rezil etmiş” sözlerine yanıt verdi.

Metiner, Öcalan’ın sözleri teyit edilmeden karşılık vermek istemediğini söylemesine karşın, “Ben bu düzeni değiştirmeye çalışırken, benim düzenin adamı olduğumu söyleyenin alnını karışlarım” dedi.

“Kim bunu sızdırdıysa, çözüm sürecini sabote etmek için yaptı” diyen Metiner, yeni bir Oslo skandalı ile karşı karşıya olunduğunu söyledi.

Milliyet gazetesinde yayınlanan “İmralı tutanakları”na göre, PKK Lideri Abdullah Öcalan, bir dönem HADEP’de Genel Başkan Yardımcılığı görevi de yapan AKP’li Mehmet Metiner için, “Metiner saçmalıyor, ‘Apo sıkıştı’ diyor. Propaganda ile oyunu karıştırıyor. Kendisini düzene satmış, kendisini rezil etmiş. AKP’yi 10 yıldır ayakta tutan benim. Derhal bu söylemi terk etmesi lazım. Biz AKP’yi çıkartan gücüz” diyordu.

METİNER BDP'Yİ ŞÜPHELİ İLAN ETTİ

Konuyla ilgili olarak Radikal’e konuşan Metiner de, “Bu zabıtların doğruluğunu yanlışlığını önce bilmemiz gerekiyor. Gerçekten doğru mu? BDP heyetinin tutmuş olduğu notlar mı? BDP heyetinin sızdırdığı, süreci sabote etmeye dönük zabıtlar mı?” diye konuştu. Metiner, sözlerine şöyle devam etti:

'SÜRECİ SABOTE İÇİN SIZDIRILDI'

“Ama her halükarda zabıtlar bir bütün olarak okunduğunda çözüm sürecine katkı sunacak bir dil taşımıyor. Süreci sabote etmek isteyenler, ister devletin içinden, ister BDP’nin içinden bu zabıtları bu şekilde sızdırdılar. Öcalan’ın ifadeleri sürece zarar verir. Süreci sabote etmek isteyenlerin değirmenine su taşır. Göreceksiniz yarından itibaren CHP, MHP, Ergekoncu-ulusalcı çevreler bu tutanaklar üzerinden, daha önce Oslo tutanakları üzerinden yapıldığı gibi, AK Parti hükümetine, çözüm sürecine saldırılarda bulunacaklar. Kim bunu sızdırdıysa, çözüm sürecini sabote etmek için yaptılar. BDP heyetinden olduğu düşüncesine sahibim.”

BDP'NİN MANİPÜLASYONU OLDUĞUNU İDDİA ETTİ

"Yeni bir Oslo skandalı ile karşı karşıyayız" diye konuşan Metiner, "Sözlerin Öcalan'a ait olduğunun teyidini almadan cevap vermek istemem" dedi.

Metiner, BDP'nin manipülasyonu olduğunu iddia ederken, "Eğer Öcalan bunları söylemişse, kendisine gereken cevabı veririm. Henüz teyit aşamasındayım. BDP’nin manipülyasyonu olabilir. BDP heyetinin tuzağına düşmek istemem" dedi.

'ALNINI KARIŞLARIM'

Metiner, “Teyidini nasıl alacaksınız?" sorusuna, “Ben hem gazeteciyim, hem de siyasetçiyim” karşılığını verirken, “Ben bu düzeni değiştirmeye çalışırken, benim düzenin adamı olduğumu söyleyenin alnını karışlarım. Hele hele kendini düzene satmış ifadelerini kullanmışsa birileri, kendilerine hak ettikleri cevabı veririm” diye konuştu.

MEHMET BARANSU VE EMRE USLU'YA DA ELEŞTİRİ

BDP heyetinin Öcalan'la görüşme tutanaklarında isimleri geçen ve Öcalan tarafından eleştirilen diğer iki isim olduğu öne sürülen Mehmet Baransu ve Emre Uslu da iddialara twitter hesaplarından yanıt verdi.

Öcalan’ın konuşmasında iki gazeteci için ‘kontrgerilla’ oldukları imasında bulunduğu kısımlar şöyle:

“(…) Fethullah Gülen ABD’de yaşıyor. 120 devlette okul açmış, para nereden. Florida kontrgerillanın eski merkezidir, Türkeş ve Latin Amerika’daki kontrgerilla, orada yetiştirildi. Yeni merkez ise Utah’tadır.  Emre Uslu vs. orada eğitildi. Sağda ve solda örgütleri kontrgerilla ele geçirdi.(…)

(…) Türkiye’de 3 koldan paralel devlet çalışması var. Bu ilişkileri sabote edilmeye başladı. Sıradan lobiler değil. ABD’de Yahudi, Ermeni ve Rum lobileri stratejik ve taktik müdahale ediyorlar. Her 3’ü de Anadolu çıkışlıdır. Sözde bir hükümet var, sözde bir parlamento var. CHP ve MHP paralel devletin izdüşümleridir, basit aletleridir; AKP ’ye de, medya ve işadamlarına da sızmışlar. Sadece MİT kalmış, hedeflenen bizim geliştirdiğimiz diyalogdur. MİT Müsteşarı düşürülmek isteniyor. Emre Uslu, Mehmet Baransu MİT’i hedef aldılar. Arkalarında devasa bir güç var.(…)”

Baransu ve Uslu da, Öcalan’a ait olduğu iddia edilen bu sözlere twitter’dan yanıt verdiler.

İşte iki gazetecinin Twitter’da yazdıkları:

MEHMET BARANSU:

- Bugün 28 Şubat, yıllar önce Çevik Bir andıçladı gazetecileri. Şimdi Hükümet MİT, Fidan elemanları Öcalan’la adımı vererek bizi hedefe koyuyor.

- Arkamızda büyük kontra gerilla güç varmış. Be Allahsızlar. Siz Allahı unuttunuz ama arkamda tek güvendiğim Rabbim var.

- İsrailin, Mossadın elinde oyuncak olan Mit tek milli kurummuş. Milli kalmasını da Öcalan sağlamış. Ak partinin ve Fidancığının geldiği nokta.

EMRE USLU:

- Abdullah Öcalan MIT'in pis işlerini yapmaya başlamış. MIT adına bizi hedef gösteriyor şimdi de...

- Milliyetteki haber doğruysa Abdullah Öcalan'ı mahkemeye vereceğim. Iddiasını ispatlama hakkı vereceğim ona. Lidermisin MUFTERI mi karar ver?

- Abdullah Öcalan PKK liderliğini bırakmış MIT'in tekikçiliğine başlamış. MIT' milli kuruluş MIT'ten iyisi yok diye başlamış. Görün Kürtler...

- Belki de başından beri öyleydi. MIT'i eleştiren kim varsa karşısında Abdullah Öcalan'ı buldu. Bu gün bizi hedef gösterdiği gibi..

- APO "Turkiye'de tek [milli güç] MIT kalmış" dedikten sorna beni PKK'ya hedef gösteriyor. Bu adama MIT tektikçisi derim ben. Bu kadar basit..

- Öcalan kürtleri çok umursuyorsaydı ULUDERE'den bir kelime söz ederdi. ULUDERE de ölenlerden neden 1 kelime yok? Çünkü MIT'in parmağı var

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 20:50

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER