İmamoğlu’ndan istifa çağrısı: İştiraklarda neden duruyorsunuz?

İmamoğlu, “Madem istifa ettiniz iştiraklarda neden duruyorsunuz?” diye sordu

İmamoğlu’ndan istifa çağrısı: İştiraklarda neden duruyorsunuz?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, görevinden istifa eden belediye bürokratlarının belediye iştiraklarından de istifa etmesi çağrısında bulundu.

Son olarak bugün istifa eden İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mehmet İhsan Şimşek, İBB şirketlerinden İSPARK A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor.

Ekrem İmamoğlu, Saraçhane’deki belediye binasından, vefat eden İBB Eski Genel Sekreteri Tuğrul Erkin’in cenaze namazının kılınacağı Süleymaniye Camii’ne yürüyerek gitti.

Yolda vatandaşlarla sohbet eden İmamoğlu, Reşat Nuri Güntekin Sahnesi ve İBB’ye ait Şehzade Tıp Merkezi’ne de uğradı.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, salı günü sunduğu İBB mali durumuyla ilgili yöneltilen “Önümüzdeki mali takvim neyi gösteriyor? Ne kadar zamanda mali durumu düzeltebilirsiniz?” sorusu üzerine “Bu çok basit, hemen hızlıca yol alabileceğiniz bir takvim değil. Elbette ki kısa, orta ve uzun vadeli planlarımız olacak. Bu plan ve tasarruflarımızı vatandaşımızla paylaşacağız. Esas olan ilk başta israfı engelleyen ve tasarrufu önceleyen, yanı sıra gelirleri arttıran bir ekonomik düzen. 10 gün içinde tespitlerle beraber mali tabloyu size sunma şansımız yok” dedi.

İmamoğlu şöyle devam etti:

‘İŞTİRAKLERE HENÜZ HAKİM DEĞİLİZ’

“İBB’ye bütünüyle baktığımızda konuştuğumuz bütçe aslında İBB’nin kurumsal bütçesi. Bir de iştiraklerinin bütçesi var. Onlara henüz hakim değiliz. Henüz genel kurullar yapılmadı. Çağrılarımız var. Orada da bir kısım el frenleri görüyoruz. Bugün ve yarın onlarla da toplantılarımız var. Hızlı bir şekilde genel kurul yapılıp oraya da ekip arkadaşlarımızla girdikten sonra bütçeyi netleştirme şansımız olacak. Umuyorum hızla hareket edeceğiz. İstifa eden genel sekreter ve yardımcılarının iştiraklerde görevleri var. Madem istifa ettiniz neden orada duruyorsunuz? İnsanlar iştiraklerdeki yönetiminden de İBB yönetiminden de bize hesap soracak. Şu an itibariyle bizim hızlıca iştiraklere hakim olmamız lazım. Umuyorum yanlışlarından dönerler. Sürece bütünüyle hakim olduktan sonra ekonomik vizyonumuzu bütünüyle sizinle paylaşacağız. Hem de hızlıca aldığımız ilk tedbirleri paylaşacağız. Varsa somut tespitlerimiz, size onları da sunacağız.”

 ‘İHBARLARI DEĞERLENDİRECEĞİZ’

İmamoğlu yürürken İBB iştiraklerinden Medya A.Ş’nin önünden geçti. Çalışanlarla selamlaşan İmamoğlu, Medya A.Ş ile ilgili sorulan bir soruya da şöyle yanıt verdi:

“İştiraklerimizin fırsatları var kendini geliştirme imkanları var. İşleri büyütme çapları var. Bu kadar büyük bütçelerle kar oranı çok düşük kalıyor. Bazıları da hizmetlerinde elde ettiği o bütçe rakamlarıyla bence yeterince hizmet etmiyor. Bütünüyle bunları revize edeceğiz. Uyarılar, ihbarlar geliyor, tümünü değerlendireceğiz. Bizim derdimiz şu; İstanbullunun parasını ama şirketler üzerinden ama kurum üzerinden en sağlık, en verimle kullanmak, öncelemek. Yani gerçekten büyük rakamlar, büyük bütçeler var. Bu bütçeler sağlıklı kullanıldığında İstanbul’un hayatına dokunacak çok şey üretebiliriz.”

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER