İlker Başbuğ'un tahliye talebi reddedildi

Savcı tahliyesini istemişti...

İlker Başbuğ'un tahliye talebi reddedildi

Ergenekon davası hükümlüsü eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ için savcı tahliye yönünde görüş bildirdi. Ancak 14. Ağır Ceza Mahkemesi tahliye talebini reddetti.

Ergenekon davası kapsamında iki yıldır Silivri Cezaevi’nde olan ve müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tahliye talebi reddedildi.

Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer’in İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı tahliye talebi sonrası Savcı Zafer Koç mütalaasında Başbuğ’un tahliye edilmesi gerektiğini savunmuştu.

Hürriyet’in haberine göre, Zafer Koç, mütalaasında şu ifadelere yer verdi:

“Kovuşturma aşaması neticesinde verilen kararda bugüne kadar geçen süre zarfında dosyanın kapsamlı oluşu, sanık sayısının fazlalığı gibi makul kabul edilebilecek nedenlerle gerekçeli kararın henüz oluşturulmadığı, gerekçeli kararın yazımı sonrası da temyiz incelemesinde geçecek süre ile sanığın kişisel özellikleri ve sosyal durumu birlikte değerlendirildiğinde mahkemece sanığın tutukluluk halinin devamına ilişkin kararda görülen amacın CMK 109. maddesinde yazılı görülecek bir veya birden fazla Adli Kontrol Tedbiri uygulaması neticesinde de sağlanabileceği vicdani kanaatine varılmakla, açıklanan nedenlerle adli kontrol hükümleri uygulanmak suretiyle vakti itirazın kabulüne karar verilmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur.” 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2014, 10:58
YORUM EKLE