İlker Başbuğ'un avukatlarından darbe iddialarına tepki

26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un avukatları müvekkillerinin adının karıştırıldığı darbe iddialarına tepki gösterdi

İlker Başbuğ'un avukatlarından darbe iddialarına tepki

26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un avukatları son dönemde müvekkillerini hedef alan darbe iddiaları üzerine açıklama yaptı.

Avukatlar; 28 Ocak 2020 tarihinde Haber Global'de, Başbuğ'un yaptığı 2009 yılındaki yasal düzenlemelere ilişkin açıklamaların ilk olmadığını, Başbuğ'un bu açıklamaları daha önce de defalarca yaptığını hatırlattı.

Avukatlar, Başbuğ'un iç siyasi tartışmaların parçası olmadığını ifade ederken, müvekkillerinin adını “hayali komplolara” karıştıranlara karşı yasal haklarının saklı olduğunu söyledi.

Avukat İlkay Sezer ve Avukat Hilal Demirelli yaptıkları açıklamada, müvekkillerinin adının karıştırıldığı darbe iddialarına ilişkin, “ Bugünlerde müvekkilimizin de adının karıştırıldığı hayali senaryolar, FETÖ'nün geçmişte ürettiği komploları ve bu komplolara zemin hazırlamak için yapılan kamuoyu oluşturma süreçlerini hatırlatmaktadır” denildi.

BAŞBUĞ NE DEMİŞTİ?

Haber Global'de katıldığı Başbuğ şu ifadeleri kullanmıştı:

"26 Haziran 2009'da askeri şahısların, askeri mahalde işlediği suçlarda dahil özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa teklifi getiriliyor. Bunu kim hazırladı? Tamamen FETÖ ile ilgili, bu araştırılsın".

Başbuğ'un sözleri Hükümet'ten tepki görürken, Hükümet medyasında aynı anda Başbuğ'un açıklamalarını çeşitli darbe senaryoları ile yorumlayan yazılar çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 18:44

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER