İhraç edildiği üniversiteye geri dönen öğretim görevlisine 'özel yönetmelik'

Yiğiter, ilk hedefinin Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş hakkında belgesel yapmak olduğunu söylemişti

İhraç edildiği üniversiteye geri dönen öğretim görevlisine 'özel yönetmelik'

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkartılan 679 sayılı KHK ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter, girdiği Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünü kazanmıştı.

Gazete Karınca'nın haberine göre, Yiğiter, öğretim görevlisiyken ihraç edildiği okuluna öğrenci olarak dönecekti ancak Ankara Üniversitesi, Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’nde değişikliğe gitti.

İHRAÇ EDİLEN AKADEMİSYENLERİN ÖĞRENİM HAKKI ENGELLENDİ

Üniversite kayıt işlemleri için geçerli olan yönetmeliğin 5. maddesinin 7. bendine “Üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayların yükseköğretim kurumundan çıkarma cezası almamış veya herhangi bir nedenle kamu görevinden çıkarılmamış olması gerekir” cümlesini ekledi. Ve bu madde Resmi Gazete’de yayımlandı.

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklandığı 8 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle birlikte ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter üniversite sınavına girerek kazandığı Radyo Televizyon Sinema bölümünde öğrenim göremeyecek.

Yiğiter ile birlikte ihraç edilen tüm kamu görevlilerinin ve akademisyenlerin de Ankara Üniversitesi’nde öğrenim görme hakkı engellenmiş oldu.

‘MECLİS’İN YAPACAĞI DÜZENLEMEYİ REKTÖR İBİŞ YAPIYOR’

Medyascope.tv’ye açıklamalarda bulunan Yiğiter, yönetmeliğin değiştirildiği tarihe vurgu yaptı, kendisine yönelik özel eklendiğini savundu.

Yiğiter, “Bu konu eğitim öğretim hakkıyla ilgili. Bir cani düşünün veya insanlık suçlusu düşünün. Hakkında verilmiş kesinleşmiş hüküm dahi olsa Ankara Üniversitesi’nde öğrenci olabilir. Kazansa gelip kayıt olabilir. Bizim böyle öğrencimiz de oldu. Bir caniye dahi uygulanan temel bir hak KHK ile ihraç edilen bize uygulanmıyor. O zaman artık ben insan değilim” dedi.

Yiğiter, şöyle devam etti:

Resmi Gazete Erkan İbiş’in blog sitesine döndü, istediğini atıyor, istediğini yapabiliyor. Anayasada düzenlenmiş bir hak hakkında sınırlandırma ancak kanunla yapılır. Yasamanın elindeki güçlerin bir bürokrat tarafından ele geçirilmesi demek bu. Sadece Meclis’in, yasamanın yapabileceği bir düzenlemeyi Rektör Erkan İbiş bana yönelik yapabiliyor.

Cenk Yiğiter, dün dihaber’e yaptığı açıklamada ilk hedefinin Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş hakkında belgesel yapmak olduğunu söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2017, 12:22
YORUM EKLE