İHD tüm ırkçılık karşıtlarını adliyeye davet etti

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Aşkale Belediye Başkanı Enver Başaran hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanan İHD, tüm ırkçılık karşıtlarını adliyeye davet etti

İHD tüm ırkçılık karşıtlarını adliyeye davet etti

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 27 Şubat 2016’da Bingöl’de yaptığı konuşmada HDP’yi eleştirirken sarf ettiği, “Ermeni çeteleri gibi Rusya’yla işbirliği yapıyorlar” sözü yargıya taşınıyor.

Geçen hafta Meclis’teki bütçe görüşmeleri sırasında da tartışmalara neden olan Davutoğlu’nun ayrımcı sözlerinin ardından, Erzurum’daki Aşkale Belediye Başkanı Enver Başaran da 3 Mart 2016’da ilçede düzenlenen “Kurtuluş töreni” sırasında nefret söylemi ve ayrımcı ifadeler içeren bir konuşma yaparak Davutoğlu’nun sözlerini tekrarlamıştı.  

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, Başbakan Davutoğlu ve Aşkale Belediye Başkanı Başaran hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıklayarak, tüm ırkçılık ve ayrımcılık karşıtlarını 8 Mart 2016 Salı günü İstanbul Çağlayan’daki adliyeye davet etti.

Yarın yapılacak olan suç duyurusunun ardından Çağlayan Adliyesi C Kapısı, otopark alanında saat 13:00’te konuya ilişkin olarak basın açıklaması yapacaklarını duyuran İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon duyurusunda şu ifadelere yer verdi:

Kürtlere yönelik savaşta insanlığa karşı suçların işlendiği bu dönemde, 27 Şubat’ta HDP için konuşurken “Ermeni çeteler gibi Rusya’yla işbirliği yapıyorlar” diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu ve 3 Mart’ta Aşkale’de çocukları kullanarak düzenlediği “temsili Ermeni katliamı” sırasında Ermeni soykırımını “minnetle” anan Belediye Başkanı Enver Başaran hakkında, Ermeni soykırımını övdükleri ve Kürtleri soykırımla tehdit ettikleri için suç duyurusunda bulunuyoruz.

Suç duyurumuzla ilgili olarak 8 Mart 2016 Salı günü saat 13:30’da Çağlayan Adliyesi C Kapısı önündeki otopark sahasında basın açıklaması yapacağız.

Basını ve soykırımı, savaşı, aylardır insanlığa karşı işlenen suçları kabul etmeyen herkesi basın açıklamamıza davet ediyoruz.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi

Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon

TARİH : 8 Mart 2016

SAAT  : 13.30

YER    : Çağlayan Adliyesi, C Kapısı karşısındaki otopark alanı”

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2016, 14:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
insan
insan - 5 yıl Önce

Fazla kimsenin geleceğini düşünmüyorum çünkü faşistlik 100 yildir damarlarina işlemiş düşünme duygusu iğfal edilmiş yeryüzündeki en gerizekali halktan bunu beklemek çok iyimserdüşünmekten öteye varmaz sevgili saygideğer insanhaklarisavunuculari tabiki bu çağrinizi çok değerli bulmama rağmen sizleri öpüyorum

SIRADAKİ HABER