İHD: Diyarbakır kuşatma altında

'Yapılması planlanan kitlesel açlık grevi nedeniyle kent polis kuşatması altında'...

İHD: Diyarbakır kuşatma altında

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) çağrısıyla yapılması planlanan kitlesel açlık greviyle ilgili gözlem yapmak için Diyarbakır’ı dolaştıklarında, kentin tam anlamıyla kuşatıldığını gösteren bir manzarayla karşılaştıklarını söyledi.

BDP’nin çağrısı üzerine bugün yapılması planlanan ancak Diyarbakır Valiliği tarafından yasaklanan kitlesel açlık grevinin yasaklanmasıyla beraber kentte gerginlik oluşurken, polisin de Diyarbakır’da yoğun şekilde konuşlandığı öğrenildi.

Yaşanan gerginliği yerinde incelemek isteyen İHD Diyarbakır Şubesi, sabah saatlerinden itibaren kent genelinde gözlemlerde bulundu. Yaptıkları gözlemlere ilişkin bir açıklamada bulunan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, kentte yaptıkları incelemede, şehrin her tarafının polis tarafından kuşatıldığını gördüklerini söyledi.

Özellikle açlık grevinin yapılacağı Parkorman ve BDP İl Binası çevresinin adeta bir işgal görünümü verdiğini belirten Bilici, yaptıkları gözlemleri şöyle sıraladı:

*Ofis Semti Gevran ve Ekinciler Caddesi’nin kesiştiği kavşak çevik kuvvet ve özel hareket timleri tarafından sarılmış, çok sayıda zırhlı araç ve TOMA’nın hazır bekletildiği görüldü.

*Batıkent Meydanı olarak bilinen arazide çevik kuvvet ve özel hareket polisleri ile çok sayıda sivil polisin bekletildiği gözlemlendi.

*BDP İl Binası zırhlı araçlar ile çevik kuvvet polisleri tarafından ablukaya alındığı, sivil polislerin bina çevresinde görevlendirildiği, partiye giden tüm yolların kapatılarak araçların gidiş gelişlerine izin verilmediği ve parti binası önünde toplanan kitlenin dağıtılmaya çalışıldığı görüldü.

*Açlık grevinin gerçekleşeceği yer olarak planlanan Parkorman’ı kuşatacak biçimde onlarca zırhlı araç ve TOMA araçlarının yerleştirildiği, ‘polis’ yazılı demir bariyerlerle parka giriş çıkışların önlendiği ve çok sayıda çevik kuvvet ve sivil polislerin park etrafında bekletildiği görüldü. Parkın iç kısımlarında ve Cegerxwin Kültür Merkezi’nde de polisler tarafından giriş ve çıkışlarının engellendiği, çevik kuvvet polislerinin merkezin önünde müdahaleye hazır bekletildiği gözlemlenmiştir.

*Birçok noktada kurulan polis kontrol noktalarında halkın birlikte dolaşımının engellendiği, bazı vatandaşların da durdurularak kimlik kontrolünden geçirildiği görüldü.

*Kent genelinde neredeyse tüm esnafın kepenk kapattığı ayrıca izlenen bir ayrıntıydı. (anf)

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2012, 18:19

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER