İHD'den Hatipoğlu ve ATV hakkında suç duyurusu

13 yaşındaki bir Ermeni çocuğun İslam dinine geçirildiği programda 'Çocuğun üstün yararı' ilkesinin ihlal edildiği kaydedildi

İHD'den Hatipoğlu ve ATV hakkında suç duyurusu

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, geçen günlerde Nihat Hatiboğlu'nun programında bir çocuğun İslam dinine geçirilmesiyle ilgili suç duyurusunda bulundu.

'Çocuğun üstün yararı' gözetilmeden canlı yayında milyonlarca insanın izlediği bir programda yüzü açıkça gösterilmesi eleştirilen açıklamada bu durumun açıkça suç teşgil ettiği belirtildi.

İHD, Nihat Hatipoğlu ve ATV televizyonu hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

ATV televizyonunda yayınlanan ve Nihat Hatipoğlu tarafından sunulan ve canlı yayınlanan iftar programında, 12 Mayıs günü bir suç işlenmiştir. İsmi “Arthur” olan 13 yaşındaki bir Ermeni çocuk, ‘Kelime-i şehadet’ getirttirilerek Müslüman dinine geçirilmiş ve isminin de bundan böyle ‘Nihat’ olacağı canlı yayında açıklanmıştır.

Çocuk hukukunun en temel ilkesi, ÇOCUĞUN ÜSTÜN YARARI ilkesidir. Her şeyden önce bu ilke gözetilmeden, çocuk canlı yayında milyonlarca insanın izlediği bir programda yüzü açıkça gösterilecek şekilde kullanılmıştır.

Türk Ceza Kanununun 115. maddesinin 3. fıkrası, ‘Cebir veya tehdit kullanarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir kimsenin inanç veya düşüncesine müdahale edilmesini’ suç saymıştır. ATV canlı yayınında hukuka aykırı bir yol izlenmiş, henüz reşit olmayan 13 yaşındaki bir çocuğun özel alanına müdahalede bulunulmuştur. Daha sonra kamuoyundan edilen bilgilere göre, çocuğun annesi de bu durumu televizyondan öğrenmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini imzalamış ve taraf olmuştur. Anayasanın 90. maddesi uyarınca uluslararası sözleşmeler iç hukukun üzerinde kabul görmektedir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 9. maddesi DİN VE VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜ ‘nü düzenlemiş olup, söz konusu canlı yayında yapılanlar, sözleşmenin 9. maddesine de aykırılık teşkil etmektedir.

12 Mayıs günü, ATV canlı yayınında 13 yaşındaki Arthur’un ‘dininin değiştirilmesi’ ve çocuğun üstün yararı gözletilmeden bu durumun kamuoyuna duyurulması, çocuk hakları sözleşmesinin ihlalini teşkil etmektedir. Ayrıca TCK 115/3 ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 9. maddesi de ihlal edilmiştir. Sayın Cumhuriyet Savcısı, ihbarımızı kabul edip, konuyla ilgili soruşturma başlatmanızı ve ATV televizyonu ve Nihat Hatipoğlu hakkında dava açılmasını saygı ile talep ederiz.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 11:52

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER