İHD: 78 günde 113 sivil öldürüldü

İHD, 24 Temmuz-8 Ekim tarihlerini kapsayan 78 günlük süreçte 113 sivilin öldürüldüğünü açıkladı

İHD: 78 günde 113 sivil öldürüldü

İnsan Hakları Derneği (İHD), 24 Temmuz'dan 8 Ekim'e kadar geçen sürede yaşanan yaşam hakkı ihlalleri ve katledilen sivillerin bilançosuna ilişkin hazırladığı raporu, merkez binasında düzenlendiği toplantıyla kamuoyuyla paylaştı. İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve genel merkez yöneticilerinin katıldığı toplantıda raporu Türkdoğan açıkladı.

"SİVİL ÖLÜMLERİN TAMAMINA YAKININI DEVLET GÜÇLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ"

Türkdoğan, 24 Temmuz'da yeniden devreye konulan çatışmalı süreçten, 8 Ekim'e kadar olan 78 günlük zaman diliminde 113 sivilin öldürüldüğü bilgisini paylaştı. Bunun oldukça ağır bir durum olduğuna ve hiçbir şekilde kabul edilemez olduğuna vurgu yapan Türkdoğan, "Bu öldürme olaylarına baktığımızda tespit edilebildiği kadarı ile 5 kişinin PKK'ye bağlı silahlı militanlar, diğerlerinin ise tespit edilemeyen birkaç vaka dışında tamamına yakının devlet güvenlik güçlerinin saldırıları sonucu yaşanan sivil ölümlerdir" dedi.

"SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI İLAN EDENLER YARGILANMALI"

Cenevre Sözleşmeleri'nin açıkça ihlal edilip savaş suçu işlendiğine dikkat çeken Türkdoğan, "Sivil ölümlerinin önemli bir kısmının sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçelerde gerçekleştiği görülmektedir. Türkiye mevzuatında sokağa çıkma yasağının sıkıyönetim ve olağanüstü hal kanunlarında düzenlendiği, il idaresi kanununda valilere böyle bir yetkinin açık olarak verilmediği, Anayasanın 13. maddesinde temel hak ve özgürlükleri sınırlayan düzenlemelerin kanunlarla açık bir şekilde yer alması gerektiği belirtildiğinden, valilerin sokağa çıkma yasağı ilan etme yetkisi bulunmamaktadır. Bu nedenlerden ötürü sokağa çıkma yasağı ilan eden valiler hakkında ve bu konuda valilere talimat vermiş ise İçişleri Bakanı hakkında etkili soruşturma ve kovuşturma yapılması ve bu kişilerin yargı önüne çıkarılması gerekmektedir" diye konuştu.

"SAĞLIĞA ERİŞİMİ ENGELLEYENLER YARGILANSIN"

Saldırıların yanı sıra "sokağa çıkma yasağı"ndan dolayı sağlık hizmetine erişemedikleri için de yaşamını yitirenlerin olduğunu hatırlatan Türkdoğan, "Bu şekilde vatandaşın sağlığa erişiminin engellenmesi ile ilgili olarak adli ve idari soruşturma yürütülmeli, bu konuda kastı ve ihmali bulunan sorumlular ayrıca yargılanmalıdır" ifadesinde bulundu.

"KIZILHAÇ İNCELEME YAPMALI"

Kızılhaç'ın başta "sokağa çıkma yasağı" ilan edilen yerler olmak üzere sivillerin öldürüldüğü tüm yerlere inceleme ziyaretleri yapması gerektiğini belirten Türkdoğan, Kızılhaç'a çağrıda bulundu. Türkdoğan, bu kadar çok sivilin öldürülmesi karşısında Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri ile BM İnsan Hakları Komiseri yargısız infazlar özel raportörünün de Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirmesi gerektiğini belirterek, bunun için de girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

"MECLİS'TE ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI, OLAYLAR ARAŞTIRILMALI"

"Sivillerin öldürülmesi ile ilgili olarak cezasızlık politikasına son verilmeli, sorumlular etkili şekilde soruşturulmalı ve etkili kovuşturma yöntemlerine başvurulmalı" çağrısını yapan Türkdoğan, yaşanan bu ağır ihlallere ilişkin Meclis bünyesinde Araştırma Komisyonu'nun kurulması ve Meclis tarafından olayların açığa çıkartılması gerektiğini dile getirdi. Türkdoğan, "Sivillere yönelik ağır hak ihlalleri yeniden başlayan silahlı çatışma döneminin derhal sona erdirilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu nedenle bir an önce kalıcı çatışmasızlığın sağlanarak Kürt sorununun çözümünde diyalog ve müzakere yöntemine geçilmelidir. Bu vesile ile taraflara bir an önce silahları susturması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz" diye konuştu.

"PLAKASIZ ARAÇLAR HANGİ YAPILANMANIN?"

Bölgede yaşanan sivil ölümlere dair özel bir ekibin varlığına işaret eden Türkdoğan, "Birçok olayda kar maskeli plakasız araçlarla dolaşan özel harekat polisi olduğu söylenen ama kim olduğu belli olmayan insanlar var. Bunlar kimdir, bunlar devlet içerisindeki eskiden adına JİTEM, kontrogerilla dediğimiz yapılanma mensubu kişiler midir?" diye sorarak, durumun araştırılmasını istedi.

KARŞILIKLI ATEŞKES TALEBİ

Türkdoğan, PKK'nin 11 Ekim'de ateşkes ilan edeceği yönündeki tartışmalara da değinerek, bu konuda "karnımız tok" diyerek, ateşkes istemediklerini beyan eden Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ı eleştirdi. Akdoğan'ın yeniden düşünmesi gerektiğini dile getiren Türkdoğan, bir an önce ateşkesin ilan edilmesini ve devletin de resmen ateşkese uyması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: DİHA

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2015, 17:32

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER