‘İdlib’de güvenli bölge kurulması, Rusya’nın Suriye’deki zaferinin sembolü’

Cockburn, İdlib’deki güvenli bölgenin Rusya’nın Suriye’deki zaferinin sembolü olduğunu yazdı

‘İdlib’de güvenli bölge kurulması, Rusya’nın Suriye’deki zaferinin sembolü’

İngiliz Independent gazetesinin tecrübeli Ortadoğu muhabiri ve köşe yazarı Patrick Cockburn, Suriye’nin İdlib bölgesinde Moskova ve Ankara’nın çabalarıyla güvenli bölge kurulmasının, Rusya’nın Suriye’deki zaferinin sembolü olduğunu yazdı.

Cockburn, Rusya'nın aslında her zaman zannedildiğinden daha güçlü olduğunu, çünkü Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bile ülkenin ‘dünyayı yok etme kabiliyetinde olan' nükleer güç olarak kalmaya devam ettiğini vurguladı.

Gazeteci, ayrıca Rusya'nın süper güç statüsüne yeniden kavuşmasının her zaman kaçınılmaz olduğu ve Moskova'nın kendi çıkarlarını savunmasındaki ihtiyatlı tutumunun ve rakiplerinin yaptığı ‘aptalca' hataların bu süreci sadece hızlandırdığı görüşünü de paylaştı.

Rusya ve Türkiye'nin İdlib'in geleceği konusunda vardığı anlaşmanın ‘Moskova'nın Suriye'de diğerlerine göre ne kadar ileride olduğunu ortaya koyan sembol' olduğunu yazan Cockburn, ayrıca Rusya lideri Vladimir Putin'in NATO'nun ikinci en güçlü ülkesiyle, ABD ve örgütün diğer üyelerine rağmen ikili anlaşma imzalama yeteneğine sahip olduğunun da altını çizdi.

Cockburn, silahlardan arındırılmış bölge kurma anlaşmasının Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki askeri kadrosunu genişletmesi için önünü açtığını, ancak Ankara'nın bunu ancak Moskova ile mutabakat halinde yapabileceğini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen pazartesi Soçi'de yaptığı görüşmede Suriye'nin İdlib bölgesinde 15 Ekim'e kadar silahlardan arındırılmış bölge kurulması konusunda anlaşmaya vararak, 'İdlib Gerginliğin Azaltılması Bölgesindeki Durumun İstikrara Kavuşturulmasına İlişkin Mutabakat' belgesini imzalamıştı.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 18:43

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER