'İBB Martı Projesi’ni iptal etti' iddiası

İddiaya göre peyzaj çalışmaların ardından Kabataş Meydanı kullanıma açılacak

'İBB Martı Projesi’ni iptal etti' iddiası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), "Kabataş Transfer Merkezi" olarak sunduğu ve denize dolgu, kıyı çizgisine martı şeklinde yapı, alt galeriler ve Dolmabahçe-Fındıklı kara ulaşım trafiği beton dalış tünellerini içeren Kabataş Martı Projesi’ni, inşaata başlanmasının 2’nci yılında denize yapılan beton iskelelerin ardından iptal ettiği iddia edildi. Fındıklı Parkı’nda bulunan proje tanıtım ofisindeki İBB görevlisinin Politeknik'e verdiği bilgiye göre iskele inşaatı sonrası yapılacak peyzaj çalışmaların ardından Kabataş Meydanı kullanıma açılacak.

İBB, ulaşım projesi adı altında her türlü bilimsel veriyi yok sayarak başlattığı, kamu yararı taşımayan, güvenli olmayan, kent dokusuna ve siluetine zarar veren projede, bilim insanları ve aralarında Politeknik üyelerinin de bulunduğu meslek insanları tarafından yapılan uyarıları yok saydı. Dönemin AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ‘ustalık dönemi eserim’ diyerek seçim reklamı yaptığı projeye milyonlarca TL’lik kamu harcaması yapıldı.

KAMU ZARARINI Kİ ÖDEYECEK?

Proje başladığından bugüne Kabataş’ta deniz dolgusu yapılarak ve kıyı tahrip edilerek beton iskeleler yapıldı. Kabataş kıyısına geri dönüşü olmayan zararlar verildi. 2 yıl, halkın ulaşım hakkı gasp edildi. Hafriyat çalışmaları yapıldı, imalat sürecinde binlerce metreküp beton kullanıldı. Projenin reklam çalışmaları için binlerce TL’lik harcamalar yapıldı. 

ELEŞTİRENLERE DAVA AÇILMIŞTI

Politeknik.org.tr sitesinde yer alan habere göre proje mimarı Hakan Kıran, projeyi durdurmak için mücadele eden Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Sami Yılmaztürk, yine Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden Mücella Yapıcı, inşaat mühendisi Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar, Cihan Uzurçarşılı Baysal, Politeknik ve Politeknik YK Başkanı inşaat mühendisi Ersin Kiriş hakkında dava açmıştı.

Davada Ersin Kiriş’in beraat ederken, İstanbul 23. Asliye Hukuk Mahkemesi, Martı Projesi’nin, topluma mal olmuş ve her kesimi ilgilendiren geniş kapsamlı bir proje olduğunu, kamunun eleştiri hakkı bulunduğunu belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 18:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER