İBB: Kaybolan 50 atın sorumluluğu, bakanlık ve Dörtyol Belediyesi'nde

İBB, Dörtyol Belediyesi'ne hibe edilen 100 attan 50’sinin kaybolmasıyla ilgili açıklama yaptı

İBB: Kaybolan 50 atın sorumluluğu, bakanlık ve Dörtyol Belediyesi'nde

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adalar ilçesindeki faytonculardan satın alınarak, Hatay’ın Dörtyol Belediyesi'ne hibe edilen 100 attan 50’sinin kaybolmasıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Adalar’da herkes açısından çileye dönüşen faytonculuğun kaldırılıp, elektrikli araçların devreye girmesiyle birlikte belediyenin bölgedeki toplam bin 117 atı satın aldığı hatırlatıldı. Ardından yıllarca kötü koşullarda çalıştırılmış atların, bundan sonraki yaşamlarının da bir eziyete dönüşmemesi için sahiplendirme yoluna gidildiği belirtilen açıklamada, “Bu konuda atların sağlıklı bakım alması için, başta belediyeler olmak üzere, resmi kurumlar tercih edildi. Ardından İBB, kendisiyle protokol imzalanan kurumlara atları, güvenli bir şekilde naklini sağlayıp alıcı tarafın yetkililerinin imzası karşılığı sağlıklı bir şekilde teslim etti. Böylece hem atların hem de maddi zararları karşılanan faytoncuların mağdur olmasının önüne geçildi” denildi. 

'SAĞLIK TARAMALARI YAPILIP MİKROÇİP TAKILDI'

Daha sonra İBB’nin Hatay, Dörtyol Belediyesi'ne hibe ettiği atların 50’nin kaybolduğunun ortaya çıktığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Hatay, Dörtyol Belediyesi 12 Ağustos 2020 tarihli yazısı ile 150 at sahiplenmek istediğini belirtmiştir. İBB’den at sahiplenme yönündeki taleplerin yüksek olması nedeniyle Hatay, Dörtyol Belediyesi ile aynı ay içerisinde yapılan protokol çerçevesinde 100 atın nakli sağlanmıştır. Sevkleri gerçekleştirilmeden önce 100 atın Tarım ve Orman Bakanlığı taşra teşkilatı tarafından sağlık taramaları yapılmış ve mikroçipleme işlemi gerçekleştirilmiş ve düzenlenen Veteriner Sağlık Raporu ile 100 at Dörtyol belediyesi tarafından belirlenen işletmeye gönderilmiştir.

Sevkiyat 50’şerli gruplar halinde iki seferde tamamlanmıştır. Bir sevkiyatta taşınır işlem fişini Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, diğer sevkiyatta ise Dörtyol Belediyesi Memuru Ferhat Erkin imzalayarak sevki yapılan hayvanları teslim almışlardır. Bu noktadan sonra 100 atın mülkiyeti ve sorumluluğu Dörtyol Belediyesi'ne geçmiştir; atların çoğalması, eksilmesi ya da el değiştirmesi yönündeki iş ve işlemler ilgili belediyesi ile yörede görev yapan Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ilçe teşkilatı arasında yürütülecek işlemlerdir.” 

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2021, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER