Hülya Koçyiğit'ten Kılıçdaroğlu'na yanıt: 'Erdoğan’ın takdir ettiğim için'

Kılıçdaroğlu, askerlere moral ziyaretinde bulunmak için Hatay'a giden ünlü isimlere ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sert tepki göstermişti

Hülya Koçyiğit'ten Kılıçdaroğlu'na yanıt: 'Erdoğan’ın takdir ettiğim için'

Sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit, bazı ünlülerin ve sporcuların Hatay'da askerleri ziyaret etmesini eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yanıt verdi.

Koçyiğit, yaptığı yazılı açıklamada, ikinci kez moral ziyaretine gittiğini ve ziyaretin ardından edilen hakaretlerden dolayı şaşırdığını söyledi.

Koçyiğit,  "Cumhuriyet Halk Partisi'nin ilk kurucusu, siyaset üstü olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün değerli sözlerinden sadece bir tanesini paylaşmak isterim izninizle. 'Efendiler, siz hayatınızda mebus olabilirsiniz, vekil olabilirsiniz, hatta Reis-i Cumhur olabilirsiniz fakat hiçbir zaman sanatkar olamazsınız.' Sanata, sanatçısına bu denli kıymet veren, dünyaya adını duyurmuş bir liderin ardından, Atatürk'ün izinden gitmeye çalışan aynı partinin lideri Sayın Kılıçdaroğlu'nun ülkesinin sanatçıları için az bile söylediğini ifade ettiği sert, nahoş bu sözleri, partisinin kuruluşundan bugüne var olan paydasıyla örtüşmediğinin bir göstergesidir" ifadelerini kullandı.

Ülkesine yıllarını vermiş bir vatandaş ve duyarlı bir sanatçı olduğunu savunan Koçyiğit, şöyle devam etti:

"Demokratik olmaktan sıkça bahsettiğimiz ancak bir o kadar da demokratlığa ters düştüğümüz şu zamanlarda biliyorum ki bu yazının ardından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adını nasıl olur da telaffuz ederim diye eleştiren, beni açıkça dile getirdiğim fikirlerimden ötürü, halkın seçtiği Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ülke için yaptıklarını takdir ettiğim, fikirlerimi açıkça söylediğim için yandaş ilan eden, sırf kendisi ile aynı rengi seçmediğim için artık beni sevmediğini, hatta mümkünse son nefesimi vermemi istediklerini defalarca yazan, bu yorumları —yeni çağa ayak uydurursak- 'retweet' ve 'repost' eden binlerce kişi olacak"

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın askeri üniforma giydiği Hatay'daki Oğulpınar Hudut Karakolu'nu beraber ziyaret ettiği sanatçılara çok sert tepki göstermişti.

Kılıçdaroğlu, "Afrin'de 52 şehidimiz var, yüzlerce yaralımız var. 52 şehidimizin daha kanı kurumadı. Toplanmışlar bir grup güruh, davul, zurna, klarnet, şarkılar, türküler" ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bir ülkenin sanatçıları dik ve onurlu durmak zorundadırlar. Bir ülkenin sanatçıları egemen güce teslim olmazlar, hakkı, hukuku ve adaleti savunurlar. Bir ülkenin sanatçıları zalimden değil mazlumdan yana tavır alırlar ve bütün baskılara rağmen korurlar. Bir ülkenin sanatçıları diktatörün karşısında asla boyun eğmezler. Bir ülkenin sanatçıları asla ve asla inancı, kimliği ne olursa olsun kimseyi ötekileştirmezler. Bir ülkenin sanatçıları savaşı değil barışı savunurlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'Zorunlu olmadıkça savaş cinayettir' der. Bir ülkenin sanatçıları bir ülkenin değerlerine ve inançlarına saygı gösterirler. Eğer bir ülkede cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zat, ettiği yemine sadık kalmıyorsa, ona sanatçı sahip çıkamaz. (Anayasadaki Cumhurbaşkanı yeminini okuyarak) Ne namus, ne şeref kaldı. Sanatçı denen vatandaş onun yanında senin ne işin var. Afrin'de 52 şehidimiz var. Yüzlerce yaralımız var. 52 şehidimizin daha kanı kurumadı. Toplanmışlar bir grup güruh, davul, zurna, klarnet, şarkılar, türküler... Bir ülkenin değeri vardır. Bakın bırakın şehidi, bulunduğunuz apartmanda bir kişi hayatını kaybetmişse, televizyonu bile açmazsınız. Onlara yemek götürür, her türlü hizmeti verirsiniz. Ben merak ediyorum, bu rezil adamlar ve onları oraya götüren adam, sen eğer yüreğin yetiyorsa bir Afrin şehidinin evinin bulunduğu sokaktan geç yaylalar türküsünü söyle bakayım. Gücün yetiyorsa ve ahlak kalmışsa.

ÜNLÜLERDEN KILIÇDAROĞLU’NA YANIT

Kılıçdaroğlu'na ziyarette yer alan ünlü isimlerden yanıt gelmişti. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamaları en güçlü biçimde kınıyoruz. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bir partinin genel başkanının, Afrin’de terör örgütleriyle göğüs göğüse çarpışırken silah arkadaşlarını kaybeden kahraman askerlerimize yönelik bir ziyaretten neden rahatsız olduğunu anlamakta güçlük çekiyoruz.

Ana muhalefet liderinin, askerlerimize moral vermek için sınıra giden sanatçıları ne amaçla tahkir ettiğini anlayamıyor ve söylemlerini kabul etmiyoruz. Bu vesileyle Sayın Kılıçdaroğlu, bölgeye gitmekten neden imtina ettiğini Türk milletine açıklamalıdır.

Ordumuzla ve milletimizle bir bütün olmaktan gurur duyan sanatçılar olarak Sayın Kılıçdaroğlu’nun hakaret içeren açıklamalarını kabul etmiyor, kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

Kılıçdaroğlu'nun sözlerine ünlü isimler bir bildiri yayınlayarak cevap vermişti. Bugün Kılıçdaroğlu, sözlerinin arkasında olduğunu belirterek, ''Sanatçılarla ilgili söylediğim her sözün arkasındayım, az bile söyledim'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2018, 21:01

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şahbender yıldız
Şahbender yıldız - 2 yıl Önce

Hülya koç yiğit ve diğerleri afrin sınırında olmaları Direkt iş it ve el kaideyi desteklemişlerdir kürt düşmanlığı ırkçı milyetçi mezhepçi cenahın politik Maskotu olarak oraya gitmiştir bu savaş ve ölü sevici sözde sanatçı denen kaşarlar

melek
melek - 2 yıl Önce

Zavallı Hülya ..kendini sanatçı sanıyor

Asya
Asya - 2 yıl Önce

Bunlar sanaçı değil zaten,dahaçok lüx sünün erimesini istemeyen zavallı Sığıntı..

SIRADAKİ HABER