Hükümet iki yeni OHAL KHK’sı yayımlama hazırlığında

Pazartesi günü Sarayda toplanan Bakanlar Kurulu'nda, 2 yeni OHAL KHK’si yayımlamaya karar verildi

Hükümet iki yeni OHAL KHK’sı yayımlama hazırlığında

25 Ağustos’ta yayımlanan son kararnamenin ardından, hükümet OHAL kapsamında iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkartmaya hazırlanıyor.

İlk kararnamede ihraç ve iadeleri, kapatılacak veya açılacak, dernek vakıf gibi kuruluşları kapsayacak. İkinci KHK'da ise bakanlıkların talepleri doğrultusunda gündeme gelen düzenlemeler yer alacak.

15 Temmuz’un ardından ilan edilen OHAL kapsamında 23 Temmuz 2016’da ilk KHK çıkmıştı. Bugüne kadar 27 KHK yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu sonrası Resmi Gazete’de yayımlanan KHK’ların sonuncusu, 25 Ağustos 2017’de yayımlanmıştı.

Habertürk'ten Volkan Yanardağ'ın haberine göre, Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplanan Bakanlar Kurulu’nda, 2 yeni KHK ele alındı. Bu KHK’lardan biri, kamu personeline ilişkin ihraçları ve iadeleri, rütbesi alınan personeli, kapatılacak veya yeniden faaliyete geçecek dernek, vakıf gibi kuruluşları kapsayacak.

BAKANLIKLARIN TALEPLERİ

Diğer KHK, bakanlıkların taleplerini karşılayacak şekilde düzenlenecek. Bu KHK’de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘depreme hazırlık’ ve ‘kentsel dönüşüm’ ile ilgili maddeleri yer alacak. Hükümet, ‘Kentesle değişim’in önünün açacak şekilde KHK’de düzenleme yapacak ve ‘kentsel dönüşümü’ hızlandıracak. Bir başka düzenleme de ‘muvazzaf subay, astsubay ve polislerin şehit olmaları halinde birinci derece yakınlarının askerlikten muaf olmaları’nı içerecek.

KAYNAK: Evrensel 

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 08:19

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER