HRW: AİHM Demirtaş'ın derhal serbest bırakılmasını zorunlu kıldı 

Williamson, AİHM Büyük Daire tarafından verilen kararın Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasını zorunlu kıldığını söyledi 

HRW: AİHM Demirtaş'ın derhal serbest bırakılmasını zorunlu kıldı 

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Avrupa ve Orta Asya Direktörü Hugh Williamson, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması yönünde verdiği karara ilişkin açıklama yaptı. 

‘AİHM DEMİRTAŞ’IN SERBEST BIRAKILMASINI ZORUNLU KILDI’ 

Williamson,  AİHM’in Selahattin Demirtaş'ın tahliye edilmesine karar verdiğini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Büyük Dairesi’nin 22 Aralık 2020 tarihli kararını müteakiben muhalif bir siyasetçi olan Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğuna son vererek onu derhal serbest bırakması gerektiğini söyledi.  

“Büyük Daire Demirtaş'ın derhal serbest bırakılmasını zorunlu kıldı” diyen Williamson, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bu çok güçlü kararı, Türkiye hükümetinin Selahattin Demirtaş'ı siyasi nedenler ile hapiste tuttuğunu doğrulamaktadır. Karar, Erdoğan hükümetinin rakipleri siyasi sahneden atmak ve özgür demokratik tartışma ortamını baskılamak amacıyla tutuklama ve yargılamaları nasıl araçsallaştırdığını gösteriyor” dedi. 

‘HÜKÜMET GECİKMEDEN HAREKETE GEÇMELİ’ 

Demirtaş'ın tahliye edilmemesinin hak ihlallerini uzatacağını ve Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulama yükümlülüğünü ihlal edeceğini de ifade eden Williamson “Türkiye hükümeti gecikmeden harekete geçmeli ve kararın Demirtaş'ın mevcut tutukluluğuna uygulanmadığı yönündeki yanıltıcı argümanlarla bu kararı göz ardı etmemelidir” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2020, 14:17

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER