HDP’li Baydemir: Şırnak’ta morgta yer kalmadı, cesetler üst üste

"Bu cenazelerin bir an önce defin edilmesi gerekiyor bunun içinde her iki ilçede ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının kalkması gerekiyor"

HDP’li Baydemir: Şırnak’ta morgta yer kalmadı, cesetler üst üste

Şırnak’ta bulunan HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Cizre ile Silopi İlçesi’nde çıkan çatışmalarda ölen 16 sivilin cenazesinin şu anda Şırnak Devlet Hastanesi morgunda olduğunu öne sürdü. Baydemir, morg kapasitesinin 6 cenaze ile sınırlı olması nedeniyle bazı cenazelerin üst üste konulduğunu bazılarının da hastane yemekhanesi deposuna konulduğunu belirtirken şöyle dedi:


“Yaşamını yitiren bir bebeğin (Miray bebeği kastediyor) cenazesi bir yetişkinin cenazesinin üstüne konulmuş. Hastanenin yemekhane deposuna konulan cenazeler kokmaya başladı. Bu cenazelerin defin edilmesi için sokağa çıkma yasağının hemen kaldırılması gerekiyor.”

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Miray’ın cenazesinin Devlet Hastanesi morgunda yer kalmadığı için soğutucuya konulduğunu söyledi. DİHA’ya göre ise, dedesiyle birlikte öldürülen Miray bebeğin cenazesi Şırnak Devlet Hastanesi Morgu’nda bekletiliyor; ancak ölenlerin sayısının fazlalığından morgda Miray’a yer kalmadı. Cenazeyi aileye de vermeyen yetkililer, Miray’ın cenazesini Cizre ve Silopi’de kendisi gibi öldürülen ve morgda bekletilen başka bir cenazenin göğsüne bıraktı.

Osman Baydemir, cenazelerin konulması için 2 soğuk hava deposu görevi gören soğutucu temin edip hastanenin bahçesine getirdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Ancak, cenazelerin bu soğutuculara konulması konusunda hastane ve savcılık topu birbirine atıyor. Savcılık, yetkileri olmadığını bunun hastanede tarafından uygun görülmesi halinde yapılabileceğini belirtiyor. Hastane yönetimi ise, böyle bir şey yapmaları halinde savcılığın haklarında soruşturma açabileceğini söyleyerek yazılı talimat istiyor. Bizim burada valilik, hastane ve savcılık arasında görüşmelerimiz sürüyor. Burada yaşananlardan dolayı bir korku atmosferi yaşanıyor. Bu cenazelerin bir an önce defin edilmesi gerekiyor bunun içinde her iki ilçede ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının kalkması gerekiyor.”
Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2015, 13:23
YORUM EKLE