HDP’den metal işçilerine destek

2 Şubat'ta gerçekleştirilecek olan metal işçilerinin grevi, Bakanlar Kurulu tarafından yasaklanmıştı

HDP’den metal işçilerine destek

HDP, metal sektöründe işçi ve işveren sendikaları arasında devam eden Toplu İş Sözleşmesi sürecinde anlaşma sağlanamamasının ardından işçilerin 2 Şubat’ta başlayacağı greve desteğini duyurdu. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası ve sektörde örgütlü 3 işçi sendikası arasında devam eden Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamamasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtalan imzası ile yayınlanan açıklamada işçiler ve aileler ile birlikte toplamda 500 bin kişiyi doğrudan etkileyen görüşmelerde metal işçilerinin taleplerinin haklı olduğu belirtildi. 

‘İŞÇİLERİN GREVİ YASAKLANDI’

Açıklamada şöyle denildi: “İşçilerin haklı talepleri ile başlayacakları grev, bakanları kurulunca ‘milli güvenlik’ gerekçe gösterilerek yasaklandı. Grevi yasaklayan AKP Hükümetine sormak istiyoruz: ‘Milli güvenlik’ neden emekçinin can güvenliğini kapsamıyor? Fabrikalarda işçi sağlığı ve iş güvenliği talep etmek neden yasaklanıyor? İşçinin sofrasındaki ekmek, çocuğunun eğitim hakkı milli güvenliği nasıl bozuyor?

İNSANCA YAŞAM

MESS, metal işçilerinin insanca yaşanacak bir ücret, insanca çalışma koşulları, toplu iş sözleşmesi süresinin iki yıllık olması gibi en haklı taleplerini kabul etmemiştir. Üstelik MESS ile gerçekleştirilen toplu pazarlık süreci OHAL koşullarında, emekçilerin hak ve özgürlüklerinin engellendiği bir dönemde sürdürülmüştür. MESS, OHAL’i bir fırsata çevirmeye çalışarak uyuşmazlık yolunu seçmiştir.

İŞVEREN SENDİKASININ İMDADINA OHAL VE AKP YETİŞMİŞTİR

İşçilerin en temel haklarını bile gasp etmek isteyen MESS'in imdadına OHAL, savaş ve AKP Hükümeti yetişmiştir. Erdoğan, yaptığı bir konuşmada ‘OHAL’i grev tehdidi olan yere müdahale için kullanıyoruz’ ifadelerini kullanmıştı. İşte MESS, Erdoğan'ın bu ifadelerine ve OHAL’e güvenerek emekçilerin insanca ücret ve insanca çalışma koşulları taleplerini ret etmiştir.

İŞÇİLERİN KARARLILIĞI TÜM TÜRKİYE’YE UMUT OLMUŞTUR

Metal işçileri grev yasağına rağmen mücadele kararlılığı gösteriyorlar. ‘Grev yasağını tanımıyoruz’ diyorlar. Bu kararlılık tüm Türkiye halklarına umut olmuştur. Tekrar ifade etmek isteriz ki, metal işçilerinin zam talepleri başta olmak üzere; iş sağlığı ve iş güvenliği, iki yıllık toplu iş sözleşmesi gibi tüm haklı talepleri acilen karşılanmalıdır.

METAL İŞÇİLERİNİN HAKLI DİRENİŞİNİ SELAMLIYORUZ

OHAL ile her türlü hak arama eyleminin şiddet ve baskı ile karşılaştığı, Türkiye emekçilerinin güvencesizliğe ve çok ağır çalışma koşullarına mahkum edildiği bir süreçte, metal işçilerinin haklı direnişini selamlıyoruz. Bu vesileyle tüm işçi ve emekçileri, emeğe yönelik saldırılara karşı birlikte mücadeleyi örgütlemeye ve büyütmeye davet ediyoruz. Metal işçilerinin direnişi ile dayanışmayı sürdüreceğiz ve büyüteceğiz.”


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER