HDP seçmeni ikinci turda Erdoğan'a karşı kimi destekleyecek?

Doğu ve Güneydoğu’da Abdullatif  Şener’in Erdoğan’dan çok destek aldığı görülüyor

HDP seçmeni ikinci turda Erdoğan'a karşı kimi destekleyecek?

Dİ-EN Araştırma Şirketi, 22-25 Nisan arasında Doğu ve Güneydoğu seçmenine yönelik kamuoyu araştırması yaptı.

Araştırmaya göre, ikinci turda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan karşısında en fazla oyu alan isim Abdüllatif Şener oldu. Muhalefetin adayı Şener olursa, seçmenin yüzde 5,4’ü Erdoğan’ı, yüzde 16,9’uysa Şener’i tercih ediyor.

HDP’ye oy veren seçmenle yapılan araştırmada, seçimlerin ikinci tura kalması durumunda farklı aday kombinasyonlarıyla seçmene, ‘’Cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turda sonuçlanmazsa ikinci turda şu adaylardan hangisine oy verirsiniz?’’ sorusu soruldu.

Cumhuriyet'ten İklim Öngel'in haberine göre, Erdoğan’ın karşısında yer alacak farklı isimlerle araştırmadan şu sonuçlar çıktı.

ERDOĞAN-KILIÇDAROĞLU

* Erdoğan ve Kılıçdaroğlu seçeneklerinde seçmen yüzde 11.3 Erdoğan, yüzde 13.9 Kılıçdaroğlu derken, yüzde 13.1 ‘’oy kullanmam’’, yüzde 12.9 ‘’kararsızım’’, yüzde 48.8 ‘’HDP kimi desteklerse o adaya veririm’’ dedi.

ERDOĞAN-MUHARREM İNCE

Erdoğan ve İnce seçeneklerinde seçmen yüzde 15.6 Erdoğan, yüzde 5,9 İnce derken, ‘’oy kullanmam’’ diyen yüzde 15.7, ‘’kararsızım’’ yüzde 9.9, ‘’HDP kimi desteklerse o adaya veririm’’ diyen de yüzde 52.9 olarak gerçekleşti.

ERDOĞAN-YILMAZ BÜYÜKERŞEN

* Erdoğan ile Yılmaz Büyükerşen seçeneklerinde seçmenin yüzde 9.9’u Erdoğan, yüzde 8.7’si Büyükerşen dedi. ‘’Oy kullanmam’’ diyen yüzde 12, ‘’kararsızım’’ diyen 11.5, ‘’HDP kimi desteklerse o adaya veririm’’diyen ise yüzde 57.9 olarak gerçekleşti.

* Erdoğan ile Akşener seçeneklerinde seçmenin yüzde 19.7’si Erdoğan, yüzde 7.1’i Akşener derken, yüzde 19.2 ‘’oy kullanmam’’, yüzde 12 ‘’kararsızım’’, ‘’HDP kimi desteklerse o adaya veririm’’ diyen yüzde 42 oldu.

ERDOĞAN-ABDULLAH GÜL

* Erdoğan ile Gül seçeneklerinde ise yüzde 5.7 Erdoğan derken, 15.5 Gül dedi. ‘’Oy kullanmam’’ yüzde 15.3, ‘’kararsızım’’ 8.5, ‘’HDP kimi desteklerse o adaya oy veririm’’ yüzde 55 oldu.

ERDOĞAN-ABDULLATİF ŞENER

* Erdoğan ile Şener seçeneklerinde ise seçmenin 5.4’ünün tercihi Erdoğan, 16.9’unun ise Şener oldu. ‘’Oy kullanmam’’ diyen 12.8, ‘’Kararsızım’’ diyen yüzde 8, ‘’HDP kimi desteklerse o aday oy veririm’’ diyenler yüzde 56.9 olarak gerçekleşti.

* Erdoğan ile Kesici seçeneklerinde ise yüzde 7.3 Kesici, yüzde 16.9 Erdoğan’ı tercih ederken, ‘’oy kullanmam’’ yüzde 19, ‘’kararsızım’’ yüzde 14, ‘’HDP kimi desteklerse o adaya oy veririm’’ yüzde 42.8 oldu.

Kaynak: Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2018, 20:41

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER