'HDP seçimlerde, 'bagajlarını unutmadan' tüm partilerle demokrasi ittifakı yapmaya hazır'

"Farklılıklar var ama farklılıklardan güç alma zamanı. Toplumsal mutabakat zemini üzerinden, başta anayasa değişikliği, demokrasiye geçiş programı uygulanmalı"

'HDP seçimlerde, 'bagajlarını unutmadan' tüm partilerle demokrasi ittifakı yapmaya hazır'

Gazeteci Murat Sabuncu, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştiren gazetecilerle buluşma toplantısına dair gözlemlerini yazdı.

HDP’nin şubat ayında gerçekleşen kongresinde eşbaşkanların değişme olasılığının düşük olduğunu ifade eden Sabuncu, HDP’nin ittifaklara açık olduğunu yazdı.

Kürt seçmenin ötekileştirildiğini ifade eden Sabuncu, “"Uzun süredir Kürtlerin yüzde 20'sinden daha azı sağcı bir partiye oy vereceğini söylüyor. Eğer CHP de Kürt seçmene ulaşmayı başaramazsa bütünlüğümüz açısından çok sakıncalı bir durum ortaya çıkar. HDP'yi ötekileştirmek Kürtleri ötekileştirmektir. Ülkesini seven bunu yapmamalı"  dedi.

Murat Sabuncu’nun T24’te “HDP seçimlerde, ‘bagajlarını unutmadan’ tüm partilerle demokrasi ittifakı yapmaya hazır” başlığı ile yayınlanan yazısının bir bölümü şöyle:

HDP'nin 23 Şubat'ta büyük kongresi var. Şu anki eş başkanların bir dönem daha görevlerini sürdürme olanakları var. Devam ettirecekler mi, bu soruya "Taban ve parti organları karar verir" diyorlar ama bir yandan da Buldan, 'partinin yenilikler ve değişim konusunda öncü olduğuna vurgu' yaparak, küçük de olsa bir ihtimali de olasılık olarak bırakıyor. Parti, kongrenin amacını; "Türkiye'nin demokratik geleceğinin şekillenmesi noktasında sonuçların da olacağı platforma çevirmek" olarak tarif ediyor. 

Eş başkanlar kendilerine "Selahattin Demirtaş'ı nasıl bir rol biçiyorsunuz" sorusuna önce, "Demirtaş gözbebeğimizdir" diye yanıt verip sonra şunları ekliyor:

"Demirtaş'a sadece biz değil, milyonlar bir rol biçiyor. Demokrasi için, barış için. Onunla hem partinin işleyişi konusunda, alınan kararlarda hatta önümüzdeki kongre süreciyle ilgili fikir alışverişinde bulunuyoruz."

Bir soru da Demirtaş'ın 'Devran' kitabının okuma tiyatrosu olarak icrası ve Selvi Kılıçdaroğlu'ndan Dilek İmamoğlu'na, siyasetten sanata kadınların Başak Demirtaş ile dayanışmasıyla ilgili başlayan tartışmaya ilişkin soruluyor. Aynı zamanda o gecenin katılımcılarından olan Pervin Buldan durumu şöyle özetliyor: "O gece bir araya geliş siyaseten değil dayanışma içindi. Tam bir dayanışma oldu. Ancak sonrası yaşananlar tam bir rezalet hatta rezalet ötesi durumdu. Türkiye'yi kurtaracak olan kadın ittifakıdır."

Konu seçimlere geliyor. Sezai Temelli uzun süredir bir erken seçim beklediğini dile getiriyordu. "Önümüzdeki 1.5 yıl içinde olacak" diyor. Her iki eş başkan da 31 Mart ve 23 Haziran'da verdikleri destekle pek çok yerde belediye başkanlarının iktidarın elinden gidişini hatırlatıyor.

Önümüzdeki seçimlerde benzer ittifaklar için kapılarının açık olduğunu söylüyorlar. Burada iki konu ve birkaç soru ortaya çıkıyor. Birincisi CHP ile İyi Parti'nin kurduğu ittifaka fiili olarak HDP alınmamıştı. Bu durum yani 'desteğini ver ama tam da yan yana gözükmeyelim hali' tabanda bir kırgınlık yarattı mı? Bu soruya "HDP de seçmeni de durduğu yer ve verdiği oyla demokrasiye nasıl destek verdiğini farkında" yanıtı geliyor. Parti isimleri ve ideolojik duruşları tarif edilerek sorulan "Bu partilerle de ittifak mümkün mü?" sorusuna Sezai Temelli şöyle yanıt veriyor:    

"Pek çok partinin neo liberal politikalardan Cizre politikalarına bagajı var. Onları unutmadan acil demokrasi zemininde buluşmaya hazırız. Farklılıklar var ama farklılıklardan güç alma zamanı. Toplumsal mutabakat zemini üzerinden, başta anayasa değişikliği, demokrasiye geçiş programı uygulanmalı. Bu sistem değişmeli ama geçmişin parlamenter sistemiyle de olmaz."

CHP ile yapılan ittifak ardından, 'kayyıma gerektiği netlikte karşı çıkmama ve Suriye'nin kuzeyine askeri harekete destek' noktalarında özellikle tabanda bir kızgınlık olup olmadığı, bir daha Kürt seçmenden oy alıp alamayacağı soruluyor. Buldan yanıtlıyor:

"Her iki noktada da CHP'nin duruşu yanlış oldu. Kayyım olayı onların da başına geldi. Askeri harekete Libya'da karşı çıktılar, Suriye'de destek verdiler. Bunlar tabii ki bir kızgınlık yarattı. Ancak HDP seçmeni bilinçli seçmendir. Demokrasi için bir araya gelinirse destek verecektir."

Araştırmalara göre Kürt seçmenin yüzde 70'i HDP'ye oy veriyor. Ve bu seçmenin iktidar değiştirmedeki gücü yerel seçimlerde görüldü. HDP oluşacak demokrasi bloğunda yer alacağını açıkladı. AKP'nin bu partiyi neden kriminalize ettiğinin yanıtı açık aslında. Ancak bu iç barış açısından riskli bir şey. AKP'nin yakından tanıdığı araştırmacı-analist İbrahim Uslu'nun kısa bir süre önce attığı tweet'i aynen alıntılayarak yazıyı bitiriyorum:

"Uzun süredir Kürtlerin yüzde 20'sinden daha azı sağcı bir partiye oy vereceğini söylüyor. Eğer CHP de Kürt seçmene ulaşmayı başaramazsa bütünlüğümüz açısından çok sakıncalı bir durum ortaya çıkar. HDP'yi ötekileştirmek Kürtleri ötekileştirmektir. Ülkesini seven bunu yapmamalı." 

Yazının tamamı burada.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 17:53

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER