HDP saldırıyı Şişhane Meydanı'nda protesto etti: 'İçişleri Bakanı habersiz değil'

HDP'nin basın açıklamanın olduğu bölgeye çok sayıda K-9 köpekleri de getirildi

HDP saldırıyı Şişhane Meydanı'nda protesto etti: 'İçişleri Bakanı habersiz değil'

HDP'nin İzmir il binasında Deniz Poyraz'ın öldürüldüğü saldırı sonrası İstanbul İl Örgütü, Taksim'de basın açıklaması yapılacağını duyurdu.

Polis, protesto açıklamasının yapılacağı Şişhane Meydanı'na TOMA ve çok sayıda araç sevk etti.

Yoğun abluka altına alınan Şişhane Meydan'ındaki geçişler durdurularak alan bariyerlerle çevrildi. Şişhane Meydan'ındaki metro çıkışı kapatıldı.

Buradan çıkmak isteyen yurttaşlar, İstiklal Caddesi'ndeki metro çıkışına yönlendirildi. HDP'li kalabalık grup alana geldiğinde polisler Şişhane Meydan'ına girişe izin verdi.

HDP'nin yaptığı basın açıklamasına çok sayıda STK, Parti ve sivil toplum kuruluşları katıldı.

 'SADAT TARAFINDAN EĞİTİM VERİLMİŞ'

Duvar’dan Ferhat Yaşar’ın haberine göre, saldırının İçişleri Bakanlığı'nın haberi olduğunu söyleyen HDP Milletvekili Hüda Kaya, "Halkımızın başı sağolsun. Aylardır AKP-MHP'nin kirli ilişkileri, organize çetelerin ittifakı haline gelen oluşumlar partimizi hedef gösterme noktasında oluşan dili saldırı noktasında getirildi" dedi.

Kaya şöyle devam etti:

"Partimiz, Akrepler tarafından gece gündüz kontrol altında olmasına rağmen, partimize giren çıkan insanlar, çalışanların TC kimlik numarası bilinmesine rağmen, elini kolunu kolunu sallayarak bir kadın arkadaşımızı katletti, binamızı yakmaya çalıştı. Bunun bir sarhoş olarak lanse edeceklerdi ki, SADAT tarafından Suriye'de silahlı eğitim verilmiş ve insanlık dışı küfürlerle Kürtleri, Alevileri hedef haline getiren paylaşımları tespit ettik. Bu saldırı İçişleri Bakanlığı'ndan habersiz değil."

'BU KONTRA ÖZEL OLARAK EĞİTİLDİ'

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı, saldırı düzenleyen Onur Gencer gibi katilleri tanıdıklarını belirtti. Avcı şöyle devam etti:

"Faşizm ve demokrasi mücadelesinde, yaşamını kaybetmiş Deniz Poyraz şahsında bütün yoldaşları anıyoruz. İl binalarımızın önünde bekleyen, güvenliği gerekçe gösterenlerin, toplantımızdan bilgi alarak, katliam yapmayı planlayan derin devlet, klasik katliamlarımı bugün il binamızda gerçekleşti. 24 saat kayıt yapan, kentin her yerini MOBESE'ler koyan devlet, nasıl Diyarbakır'da, Suruç'ta önlememişse, bunu da önlememiştir. Bu kontra özel olarak eğitildi. Biliyoruz. Halkları kanında boğmaya çalıştılar. Biz bu faşizmi döktüğü kanda boğacağız. Bu katilleri çok iyi tanıyoruz. Direneceğiz. Direnişin nasıl kazanıldığını bu katil sürüsüne öğreteceğiz. Deniz Poyraz yoldaşın annesinin dik duruşuna sahip çıkacağız. Annelere kadın yoldaşların direnişlerine sahip çıkacağız. Bu faşist süzeni yıkacağız."

'HER YAPTIĞIMIZ KONTROL EDİLİYORKEN, NASIL OLUYOR?'

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut, Şunları söyledi:

"Bizim arkadaşımız katledilen 88 kadının isimlerin olduğu yerde katledildi. Bu nefreti benimseyen faşist blok tarafından yapıldı. Kimsenin zerre kadar umurunda değil, bundan nemalanıyorlar. Savaştan, kandan kimin kazandığını gördük. Bu faşizm geri dönüşü olmayan bu topraklarda bir yönetim kök salıyor. Nasıl oluyor da her binamızın dibinde panzerler beklerken, seyyar karakollar varken, nasıl engellenmiyor. Her yaptığımız kontrol ediliyorken, katiller ellerini kollarını sallaya sallaya geliyor, engellenmiyor "

GÜLSÜM ELVAN: ÇOCUKLARIMIZIN ÜZERİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN

Basın açıklamasına katılan Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan, "Biz analar ağlamasın diyoruz. Ama bugün acımız çoğaldı. Yüreğimiz yandı. Bizim çocuklarımızın üzerinden elinizi çekin" diye konuştu. Elvan göz yaşlarını tutamadı.

Basın açıklaması sonrasında dağılan gruba polisler saldırdı. Bir kişi gözaltına alındı. HDP'nin basın açıklamanın olduğu bölgeye çok sayıda K-9 köpekleri de getirildi. Polisler gazetecilerin fotoğraf çekmesini engelledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2021, 23:16

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER