HDP'nin başvurusuna RTÜK iki ay sonra yanıt verdi

Ahmet Hakan, Bakan Soylu’ya “Yardım kampanyası ile bir HDP'li belediyenin bir terörist için yapacağı bir kampanya aynı kefeye koyulabilir mi?' sorusunu yöneltmişti.

HDP'nin başvurusuna RTÜK iki ay sonra yanıt verdi

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) gazeteci Ahmet Hakan’ın 1 Nisan 2020 tarihinde CNN Türk kanalında yayımlanan Tarafsız Bölge” programında HDP’li belediyeler hakkında sarf ettiği sözlere ilişkin yaptığı başvuruya Radyo Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) iki ay sonra yanıt geldi.

RTÜK Üst Kurulu İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı tarafından gönderilen cevapta “CNN TÜRK’te yayımlanan ‘Tarafsız Bölge’ isimli programda 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un ihlal edildiğine ilişkin ilgili yazınız incelenmiştir” denilerek sözkonusu yayının da incelendiğini belirtildi.

6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ile radyo ve televizyon yayınlarının düzenlenmesi ve denetlenmesi görevinin RTÜK’e verildiği kaydedilen cevap yazısında, RTÜK’ün programları yayınlandıktan sonra ilgili kanun hükümlerine uygunluk açısından denetlediği vurgulandı.

Kanun hükümlerine aykırı yayınlar için rapor hazırlandığı belirtilerek, şu ifadeler yer aldı: “Bu raporlar ve yayın kopyaları Üst Kurulca değerlendirilerek, gerektiğinde aynı Kanunun 32'nci maddesi hükümlerine göre kuruluşlara uyarı, İdari para cezası, program durdurma, geçici yayın durdurma ve yayın lisansı iptali cezası şeklinde müeyyideler, hukuki sürecin tamamlanması ile uygulanmaktadır. Başvurunuza konu ‘CNN TÜRK’ logolu medya hizmet sağlayıcı tarafından yayınlanan 02.04.2020 tarihinde yayınlanan ‘Tarafsız Bölge’ isimli programın yayınları Üst Kurulumuzda görevli meslek uzmanları tarafından incelenmektedir.”

NE OLMUŞTU?

CNN TÜRK kanalında yayımlanan “Tarafsız Bölge” programı sunucusu gazeteci Ahmet Hakan, 2 Nisan 2020 tarihinde konuk aldığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Yardım kampanyası ile bir HDP'li belediyenin bir terörist için yapacağı bir kampanya aynı kefeye koyulabilir mi?" sorusunu yöneltmişti.

HDP’li belediyelerin hedef gösterilmesi üzerine yayın kuruluşu hakkında RTÜK’e başvuru yapılırken, HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu’nu da gazeteci Hakan hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Kaynak: MA  

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2020, 08:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER