HDP'li Zeydan'ın tutukluluğunun devamına karar verildi

Dava, 11 Ocak'a ertelendi

HDP'li Zeydan'ın tutukluluğunun devamına karar verildi

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan’ın, Diyarbakır’da açılan davası bugün görüldü. Zeydan’ın tutukluk halinin devamına karar verildi.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi görülen dava için önceki gün Elazığ Cezaevi’ne götürülmüştü.

Zeydan mahkemeye götürülmeden önce adliyede yoğun güvenlik önlemi aldı. Duruşmayı HDP milletvekilleri Berdan Öztürk, Meral Danış Beştaş, Ayşe Acar Başaran, Dilek Öcalan, Leyla Birlik, Ziya Pir ve Nihat Akdoğan da izledi.

‘HDP’LİLER TUTUKLANMASAYDI, HAYIR BLOĞU KAZANACAKTI’

Duruşma İstinaf Mahkemesi’nin bozma kararı ve iddianamenin okunmasıyla başladı. Savunmasını yapan Abdullah Zeydan, dokunulmazlıklarının yargı kararı ile değil siyasi bir kararla kaldırıldığını söyledi. Zeydan, “Dokunulmazlıklarımızın kaldırılması yargı makamlarının talebi ile olmamıştır. Cumhurbaşkanı’nın defaatle yaptığı açıklamalar ile adeta parlamentomuza talimat vermesi, emir vermesi ve baskı altına alması suretiyle siyasi bir kararla dokunulmazlıklarımız kaldırılmıştır” dedi.

Zeydan, 16 Nisan referandumunu kazanılması için HDP’li milletvekillerinin tutuklandığını belirtti. Zeydan, “Herkes çok iyi biliyor ki HDP’yi bu yönlü saldırı ve baskılar olmasaydı eş genel başkanlarımız tutuklu olmasaydı kesinlikle ‘hayır’ yani barış ve demokrasi bloğu kazanacaktı” diye konuştu.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti Abdullah Zeydan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 11 Ocak’ta görülecek.

Kaynak: Mezopotamya Ajans

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2017, 12:40

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER