HDP'li vekiller Galatasaray'a yürüdü: Soylu'ya selam söyleyin

İstiklal Caddesi'nde bir araya gelen vekiller, polis engeline rağmen üzerinde Güven'in fotoğrafı ve "Tecrit kalksın, Leyla yaşasın" yazılı tişörtleri taşıyarak yürüdü

HDP'li vekiller Galatasaray'a yürüdü: Soylu'ya selam söyleyin

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Eş Genel Başkanları ve Milletvekilleri, Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle 96 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven'e destek amacıyla Taksim Meydanı'ndan Galatasaray'a yapacağı yürüyüş engellendi.

Yürüyüşün engellenmesi yapmış oldukları açıklama ve oturma eylemi ile protesto eden HDP'li vekiller, daha sonra Taksim Hill Otel'de bir araya geldi.

Bir süre bekledikten sonra otelden çıkıp İstiklal Caddesi'nde biraraya gelen bir grup vekil, "Leyla Güven onurumuzdur" pankartı ve üzerinde Güven'in fotoğrafı ve "Tecrit kalksın, Leyla yaşasın" yazılı tişörtleri açtı.

PİROĞLU TEKERLEKLİK SANDALYESİYLE YÜRÜDÜ

HDP Milletvekili Musa Piroğlu da, tekerlekli sandalyesiyle yürüdü.

Milletvekilleri, "Leyla Güven onurumuzdur", "Bijî berxwedana zindana" ve "Jin, jÎyan, azadî" sloganları eşliğinde yürüdü. Milletvekillerinin yürüyüşüne bazı yurttaşlarda dahil oldu. Milletvekillerinin yürüyüşü Galatasaray Meydanı'nda polislerce engellendi.

Engelleme sırasında HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran, "Gidin içişleri Bakanınız Soylu'ya selam söyleyin" dedi. Polisler, Güven'in fotoğraflarının üzerinde yer aldığı tişörtleri almak istedi. Milletvekilleri duruma tepki göstererek, tişörtleri vermedi. Önleri kesilen milletvekilleri bu kez Balıkçılar Çarşısı'na girerek HDP İstanbul İl Örgütü'ne doğru yürüdü. Sloganlar eşliğinde HDP il binasına varan milletvekillerini yurttaşlar alkışlarla karşıladı.

HDP il binası polislerce ablukaya alınmış durumda.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER