HDP'li Encü, 'kaymakama linç girişimi' davasında ifade verdi

Encü, Uludere'deki kaymakama linç girişimi davasında ifade verdi

HDP'li Encü, 'kaymakama linç girişimi' davasında ifade verdi

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, Roboski'de  6 yıl önce 34 kişinin öldüğü hava operasyonundan sonra Gülyazı köyüne taziyeye gelen Kaymakam Naif Yavuz'a linç girişiminde bulunduğu iddiasına ilişkin yargılandığı davada, savunma yaptı.

Sorumluların yargılanmadığını, olayın üzerinin örtülmeye çalışıldığını söyleyen Encü, Uludere İlçesi’nin Irak sınırında, 28 Aralık 2011'de düzenlenen hava operasyonunda 34 kişinin ölümünün ardından, 31 Aralık 2011'de köye taziye ziyaretinde bulunan dönemin Uludere Kaymakamı Naif Yavuz'a linç girişiminde bulunduğu iddiasıyla ilgili davaya devam edildi.

DHA’dan Felat Bozarslan’ın haberine göre, Aralarında HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü'nün de bulunduğu hepsi tutuksuz 31 kişi hakkında, 'Kamu görevlisini öldürmeye teşebbüs' suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle açılan ve güvenlik gerekçesiyle Şırnak'tan Diyarbakır 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne alınan davanın son duruşmasına, Kocaeli F Tipi Cezaevi'nde başka suçtan tutuklu olan Ferhat Encü, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Diğer sanıkların katılmadığı duruşmada ifadesi alınan Encü, şunları söyledi:

"Kimlerin sorumlu olduğu tarafımızca bilinmektedir. Ancak, sorumlular yargılanmış değillerdir. Yargılanmadıkları gibi dosya kapatılmış, iç hukuk yolları tüketilmiş, hem yargı hem siyasi makamlar tarafından 'kaza oldu', 'kasıt yok' denilerek üzeri kapatılmaya çalışılmıştır. Üzeri örtülmeye çalışılmıştır.

"SEGBİS ile savunma yapmasının yargılamanın yüz yüzelik ilkesini ihlal ettiğini ifade eden Ferhat Encü, şöyle devam etti.

"Heyet huzurunda ifade vermek istiyorum. O mahkeme salonunda bulunmakta ısrar ediyorum. Tüm davalar sonuçlanırken dahi SEGBİS üzerinden görüldü. Bu yüz yüzelik ilkesinin ihlali demektir. Bu benim açımdan tarihi bir davadır, basite alınacak bir dava değildir. 6 yıldır ne yaşanmış ise bu dava ile irtibatlıdır. Riskleri biliyorum ve bunları kabul ediyorum" diye konuştu.

Cumhuriyet savcısı, sanık Ferhat Encü'nün mahkeme huzurunda savunma yapma talebinin reddine karar verilmesini istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, başka iddialardan tutuklu sanık Encü'nün talebini 694 sayılı KHK ile değişikliği gerekçe göstererek reddetti.

Ferhat Encü'nün bir sonraki duruşmada SEGBİS ile hazır edilmesi için müzekkere yazılmasına karar veren mahkeme heyeti, savunması alınmayan 9 sanık hakkında da zorla getirme kararı çıkarılmasına hükmetti. Duruşma ertelendi.

Kaynak: Gerçek Gündem

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2017, 12:04

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER