HDP'li Batman Belediyesi çölyak hastaları için ekmek üretecek

Batman Belediyesi glütensiz ekmek üretecek olan ikinci belediye olacak

HDP'li Batman Belediyesi çölyak hastaları için ekmek üretecek

Batman Belediyesi, çölyak hastalığına yakalanmış hastalar için kuracağı ekmek fabrikasında glütensiz ekmek üretecek.

Glüten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerji ve hassasiyetleri nedeniyle buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahılları içeren gıdalardan uzak durması gereken çölyak ve fenilketonüri hastalarına destek olan Batman Belediyesi, ailelere glütensiz ekmeği hastalar için üreten ikinci belediye olacak.

Türkiye’de İzmir Büyükşehir Belediyesinin böyle bir çalışma gerçekleştirdiğini belirten yetkililer, çalışmanın başlaması ve üretimin sağlanması ile Batman Belediyesi’nin bu konuda üretim yapan ikinci belediye olacağını hatırlattı.

ÇÖLYAK HASTALIĞI

Çölyak hastalığı buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten isimli bir maddeye vücut bağışıklık sistemi tarafından verilen anormal yanıt sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Genellikle 1 yaşından sonra gluten içeren besinlerin tüketilmeye başlanması ile birlikte ilk belirtiler ortaya çıkar. Başlangıçta bulantı, kusma, ishal, halsizlik gibi belirtiler görülür.

İlerleyen dönemlerde ise anemi, cilt döküntüleri gibi farklı belirtiler eklenir.

Kronik bir hastalık olmasına rağmen tedavisi mümkündür ve tedavi gluten içeren besinlerin diyetten çıkarılmasından ibarettir.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 11:36

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER