HDP İstanbul: Newroz yasaklanamaz; 20 Mart’ta Bakırköy’e...

HDP İstanbul İl Örgütü, Newroz'un yasaklanamayacağını belirterek, 20 Mart'ta Bakırköy Halk Pazarı'nda yapılacak Newroz kutlamasına çağrı yaptı

HDP İstanbul: Newroz yasaklanamaz; 20 Mart’ta Bakırköy’e...
HDP İstanbul İl Örgütü, 20 Mart'ta Bakırköy Halk Pazarı'nda yapılacak Newroz kutlamasının yasaklanmasına karşı yaptığı açıklamada, Newroz'un yasaklanamayacağını belirterek "Her yer direniş her yer Newroz" sloganıyla tüm halkları Bakırköy Halk Pazarı'ndaki kutlamaya çağırdı.

İstanbul Valiliği'nin Newroz kutlamalarına yönelik yasak kararının hukuki ve meşru olmadığının belirtildiği açıklamada, "Meşru ve haklı olan, Newroz'un binlerce yıldır olduğu gibi kutlanmasıdır" denildi.

Yapılan açıklamada, "Newroz'un yasaklanması tarihin farklı dönemlerinde farklı despotlar tarafından denenmiş ama başarılamamıştır. En baskıcı, en zalim yönetimler döneminde bile halklar Newroz'a sahip çıkmış ve kutlamıştır. Bugün AKP-Saray iktidarında Newroz kutlamalarının engellenmek istenmesi baskı, yıldırma ve savaş politikalarının tırmandırılmaya çalışılması demektir" ifadelerine yer verildi.

Newroz kutlamasının planlanan ve ilan edilen alanda yapılacağının vurgulandığı açıklamada, "Halklarımız kendi gelenekleri, usulleri ve renkleriyle Newroz için sokaklarda, meydanlarda olacak ve Newroz ateşlerini eşitlik ve özgürlük için yakacaklardır" denildi.

Açıklamada, Valilik ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Newroz kutlamasını engellemeye yönelik tutumundan vazgeçmeye, Newroz'un barış ve güvenlik içinde kutlanmasını sağlamaya ve sağduyuya çağırıldı.

Açıklamada, "Tüm halkımızı 20 Mart'ta Bakırköy Pazar Meydanı yapılacak Newroz kutlamalarımıza katılmaya çağırıyoruz" denildi.

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2016, 12:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
hilmi
hilmi - 5 yıl Önce

newroz en büyük bayram engellemeyin

SIRADAKİ HABER