HDP: AKP IŞİD'e destek vermekten vazgeçsin

HDP'den kınama...

HDP: AKP IŞİD'e destek vermekten vazgeçsin

HDP Merkez Yürütme Kurulu ve Demokratik Toplum Kongresi, Resulayn'da (Serêkaniyê) Irak Şam İslam Devlet'ne bağlı silahlı gruplar tarafından gerçekleştirilen katliamı kınadı. 

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Perşembe günü 7'si çocuk en az 15 sivilin katledildiği saldırıyı kınadı. HDP, "Hayatlarını kaybedenlerin ailelerine ve Rojava halklarına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Bu saldırılara karşı direnenleri, insan hakları, adalet, eşitlik ve demokrasi için mücadele edenleri saygıyla selamlarken, kendilerine en sıcak dayanışma duygularımızı da iletiyoruz" dedi.

"Bu katliam sebebiyle üzgün ve öfkeliyiz" diyen HDP, şöyle devam etti: "Üzgünüz, çünkü başta çocuklar olmak üzere siviller öldürülmeye devam ediyor. Öfkeliyiz, çünkü bu vahşette yaşadığımız ülkenin hükümeti, yani AKP iktidarı da siyasal sorumluluk sahibidir. Çünkü bu saldırı da, Türkiye tarafından daha önce dolaylı olarak desteklenen IŞİD tarafından gerçekleştirilmiştir."

Açıklamada şöyle denildi: "AKP iktidarına, IŞİD ve benzeri unsurlara dolaylı ya da dolaysız destek vermekten vazgeçmesi konusunda bir kez daha çağrı yapıyoruz. AKP Hükümeti, bugüne kadar uyguladığı, insanların ölümüne yol açan ve Rojava’da yaşayan halkları düşman gibi gören politikasından vazgeçmeli, sınırları insani yardımlara ve sivil geçişlere açmalıdır.

Hükümete sesleniyoruz: IŞİD ve El Kaide türevi benzer unsurların Türkiye'de yuvalanmasına, lojistik destek alarak ve sınırlardan geçerek Suriye ve Rojava’da başta Kürt halkı olmak üzere insanları katletmesine daha fazla destek olmayın, göz yummayın."

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ise, "Esad rejiminin tekçi, baskıcı ve yasakçı politikalarıyla, uluslarası güçlerin müdahalesi ile Suriye kan gölüne dönüşmüş bulunmaktadır. Suriye’nin en istikrarlı bölgesi olan, halkların öz yönetimini inşa ettiği Rojava çetelerin hedefi haline gelmiştir" diye belirtti.

DTK şunları ifade etti: "Suriye ve Suriye halkları ile hiçbir bağı olmayan dış ülkelerin beslemesi ve örgütlenmesi olan İŞID vb çeteler her gün yeni bir katliam gerçekleştirmektedirler. Katliamcı ve kirli yüzlerini saklayarak İslam dinini kendilerine maske olarak kullanan insani hiç bir değerden nasibini almamış, kendileri dışında herkesi düşman gören çocuk, kadın demeden insanları katleden bu çeteler katliamlarına, Serêkaniyê katliamını eklemişlerdir.

Suriye’nin dışında gelen Suriye’yi ve Rojava’yı kan gölüne dönüştürmek isteyen bu çetelere yapılan her yardım yeni bir katliama zemin sunmaktadır. Bunların gerçekleştirdiği her katliamın sorumlusu aynı zamanda bunlara yardım eden ülkelerdir. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2014, 22:38

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER