HDP adına Elazığ'a gönderilen yardıma el konuldu

Elazığ'da meydana gelen depremde 41 kişi hayatını kaybetmişti

HDP adına Elazığ'a gönderilen yardıma el konuldu

Muğla’nın Bodrum ilçesinden depremzedeler için HDP yöneticisi adına otobüsle gönderilen yardım paketlerine Elazığ girişinde polisler tarafından el konuldu. Kentte, bakanlığın “Yardımlar AFAD üzerinden dağıtılacak” talimatı bir tek HDP’ye uygulanıyor.
 
Elazığ'da 41 kişinin hayatını kaybettiği 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından evlerine giremeyen ailelerin temel barınma ve gıda ihtiyaçları sorunu sürüyor. İçişleri Bakanlığı’nın “Yardımlar AFAD üzerinden koordine edilecek” talimatı ardından HDP’li Ergani Belediyesi'nin içinde gıda, çocuk bezi, ısıtıcı ve battaniye gibi ürünlerin olduğu kamyonlar deprem bölgesine girişine izin verilmemişti. 
 
AKP ve MHP belediyelerinin gönderdiği yardımlar bizzat partililer tarafından dağıtılınca CHP’li belediyelerin yardımları da CHP Elazığ yöneticileri tarafından dağıtılmaya başlandı. AFAD ekipleri de yardımların dağıtılmasında AKP’li yöneticileriyle birlikte hareket ediyor. Farklı sivil toplum kuruluşları, tarikat ve cemaat üyelerinin de deprem bölgesinde isimleriyle yardım çalışması yaparken, İçişleri Bakanlığı tarafından verilen talimat sadece HDP için uygulanıyor. 
 
YARDIM PAKETLERİNE EL KONULDU
 
HDP’li heyetlerin deprem merkezi olan Elazığ’da yardımın ulaşmadığı kırsal bölgelere yaptığı ziyaretlerden sonra depremden etkilenen yurttaşların temel gıda ve barınmalarına yardımcı olmak için yaptığı çalışmalar polisler tarafından engelleniyor. Diyarbakır’daki insanların depremzedelere dağıtılması için gönderdiği yüzden fazla battaniye Maden ilçesi girişinde polisler tarafından geri çevrildi. Yine farklı şehirlerden HDP İl Örgütü’ne gönderilen yardımlar kente alınmıyor. Son olarak Muğla’nın Bodrum ilçesinden çocuklar ve kadınların temel ihtiyaçlarından oluşan yardım paketleri, HDP’li yöneticinin adına gönderildiği gerekçesiyle polisler tarafından kent girişinde durdurulan otobüste yardımlara el konuldu. 
 
‘YARDIMLAR DOĞRUDAN ULAŞMALI’
 
Lezgin Akdeniz'in Mezopotamya Ajansı'nda yer alan haberine göre, konuya ilişkin konuşan HDP Elazığ İl Eşbaşkanı Baki Yıldırım, Elazığ’da depremzedelerin yaşadığı mağduriyetin iktidarın küçük siyasi hesaplarından daha önemli olduğunu söyledi. Depremzedelere yapılan yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması konusunda ciddi sorunların yaşandığına işaret eden Yıldırım, birçok insanın partilerine gelerek yardım talebinde bulunduğunu aktardı. Engellemelere rağmen ihtiyaç sahiplerinin taleplerini karşılamaya dönük çalışmalarının sürdüğünü belirten Yıldırım, zorlu kış koşullarında çadırlarda kalan yurttaşlara yardımların acilen ulaştırılması gerektiğinin altını çizdi. 
 
Partili yöneticileri adına gönderilen yardım paketlerine el konulmasına da tepki gösteren Yıldırım, bunun izahatının olmadığını söyledi. Kent dışından yardım yapmak isteyen yurttaşlar ile depremzedeler arasında iletişim kanalı açacaklarını söyleyen Yıldırım, imkanı olan kişilerin ise doğrudan Elazığ’a gelip yardımlarını depremzedelere vermesinin sağlıklı olacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2020, 21:45

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER