Hattını taşıyanlar o faturayı ödemesin

GSM şirketi, Tüketici Hakem Heyeti'nce haksız bulundu...

 Hattını taşıyanlar o faturayı ödemesin

Konya'da taahhütlü aboneliği bittikten sonra cep telefonu hattını daha cazip gördüğü başka bir operatöre taşıyan kişiye, fazladan bir fatura daha gönderen GSM şirketi, Tüketici Hakem Heyeti'nce haksız bulundu.

Konya 'da yaşayan Muhammet Tuna (33), AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşi Emine Tuna'nın (26), bir yıllık taahhüt vererek bir GSM şirketinin kampanyasından yararlandığını söyledi.

Eşinin, sözleşmeye uygun olarak taahhüt süresi bittikten sonra, daha avantajlı bulduğu başka bir operatöre geçiş yaptığını anlatan Tuna, eski GSM şirketinden 25,60 lira tutarında fazladan bir fatura daha gönderildiğini kaydetti.

Tuna, bu durumu şaşkınlıkla karşıladıklarını belirterek, söz konusu şirketin Müşteri Hizmetleri'ni aradıklarını ve talep edilen ücretin iptal edilmesini istediklerini ifade etti.

Kendilerine, "Hat geçişini zamanında yapmadınız. Bir aylık daha kullanım bedeli ödemeniz gerekiyor" denildiğini aktaran Tuna, GSM şirketinin bu tutumunu tüketici şikayetlerinin değerlendirildiği bir internet sitesine yazdığını, siteye cevap yazan ve kendilerine geri dönüş yapan şirketin, ücretin ödenmesi noktasındaki tavrını sürdürdüğünü dile getirdi.

HUKUKİ MÜCADELE BAŞLATTI

Bunun üzerine eşinin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için hukuki mücadele başlattığını kaydeden Tuna, "Karatay Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru yaptık. Konuyu değerlendiren Hakem Heyeti, GSM şirketini haksız buldu ve ödediğimiz fatura bedelinin geri verilmesine karar verdi" dedi.

Tuna, kararda; "Tüketicinin, ilgili operatöre, taahhüt süresinin bitmesi ile birlikte hat iptal talebini bildirdiği gözlenmiş, dolayısı ile iptal talebinden sonra tüketici adına fatura düzenlemenin haksız ve iyi niyet kurallarına aykırı olduğu anlaşıldığından, tüketicinin seçimlik haklarını kullanabileceği hükmüne varılmıştır. Bu nedenle fazla fatura bedeli olan 25,60 liranın tüketiciye iadesi yönünde tüketici lehine oy birliğiyle karar verilmiştir" ifadelerine yer verildiğini bildirdi.

Kararı memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayan Tuna, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eşim, 1 yıllık taahhütlü aboneliğin ardından daha avantajlı bir operatöre geçtiği için, adeta cezalandırılmıştı. Karar, hem bizim hem de diğer tüketiciler için sevindirici. Çünkü ortada bir haksızlık vardı. Sözleşme gereği taahhüt süresi bitmeden hattını değiştirirsen bunun cezası var. Ancak eşim taahhüt süresi bittikten sonra hattını değiştirdi. Birkaç günlük geçiş sürecinde de kimseyi aramadı. Bu geçiş sürecinde hattın kullanıldığı iddia edildi ve bizden bir aylık daha ücret istendi. Tüketici Hakem Heyeti'ne yaptığımız başvuru sonucunda haklılığımız tescillendi. Tüketiciler, operatörlerin keyfi uygulamalarına karşı haklarını aramalılar." (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2013, 14:40

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER