Hasip Kaplan milyonlarca kez özür diledi!

BDP Grup Başkan Vekili ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan: “Yüksekova’da yeni evli iki uzman çavuşun öldürülmesi. Kaldırımda resmi, yürek parçalayan üçüncü fotoğraf”

Hasip Kaplan milyonlarca kez özür diledi!

BDP Grup Başkan Vekili ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Batman’da gaz bombası sonucu ölen bir kadın, dağda çatışmada öldürülen bir gerilla ve Yüksekova’da uğradıkları silahlı saldırı sonucu öldürülen 2 uzman çavuş ile ilgili duygularını anlatırken, "Siyasetçi-milletvekili olarak milyonlarca kez özür diliyorum. Gaz bombasıyla ölen ana, dağda ölen taş atan çocuk, ölen genç askerlerimizden. İnanıyorum ki cansız bedenleriniz üzerinden yükselecek insanlık feryadı, halk vicdanı bu kirli siyaseti, çıkmazı sona erdirecektir" dedi.

BDP’nin Grup Başkan Vekili ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, bölgede son 3 gün içerisinde yaşanan 3 olay ile ilgili duygularını, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden paylaştı. Kaplan, bugün farklı duygular içinde isyanda olduğunu, insanlığın bittiği, vicdanın sustuğu ve demokrasinin üç kare fotoğrafını yazacağını belirterek, şöyle dedi:

"1-Hatice İdin, 54 yaşındaydı, Şırnaklı barış anası, seçim kutlamaları sırasında kitleye bomba atıldığında Şırnak Devlet Hastanesi’ndeydi. Polis, hastane acil servisine gaz bombası atınca fenalaştı. Batman’a hastaneye götürüldü. 18 gün sonra vefat etti. Seçim günü sandığa beyaz elbiseleri ile gitmiş, ülkeye barış gelsin demişti. Eşi Botaş kuyularında işkence görmüş Irak’a sığınmıştı. 2-Mazlum Erenci. TMK (Terörle Mücadele Kanunu) mağduru taş atan hapis yatan ceza alan bir çocuk. Dağa çıktı, Dersim’de (Tunceli) operasyonda yaşamını yitirdi. Cenazesini taş atan çocuklar taşıdı, onbinler uğurladı, duygu seli, öfke ruh hali vardı."3 FOTOĞRAF TÜRKİYE’NİN FELAKETİ DEĞİL Mİ?

BDP’li Hasip Kaplan, "İnsanlığın bittiği, vicdanın sustuğu" diye nitelendirdiği 3’üncü kare fotoğrafı olarak dün Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde evlerinden birliklerine giderken uğradıkları saldırı sonucu öldürülen 2 uzman çavuşun fotoğrafı olduğunu belirterek, "Yüksekova’da yeni evli iki uzman çavuşun öldürülmesi. Kaldırımda resmi, yürek parçalayan üçüncü fotoğraf. Ölen ana, çocuk ve uzman çavuşlar hepsi bizim insanımız. Türkiye’nin krizi, acısı, sorunu değil mi? 3 fotoğraf Türkiye’nin felaketi değil mi? Türkiye’nin toplumsal barışın, demokrasimizin, meclisin, barışın, kardeşliğin, geleceğimizin, birlikte yaşamın en büyük üç fotoğrafı kriz değil mi?" diye sordu.

YAŞAMI VERMEDİKLERİMİZE NE VEREBİLİRİZ?

Meclis’in gündeminde ise, kriz, tutuklu milletvekilleri, yemin, ara seçim, tükürük, rest, tehdit, şike ve kabine olduğunu ve bu insanlarımızın unutulacağını söyleyen Kaplan, "Siyaset yönetebilme sanatı ise, insanlığın bittiği vicdanın sustuğu bu üç fotoğraf, parti grup çıkarları öne konularak, ülkenin sürüklendiği felaket karşısında kibirli, mağrur restlerin, çözümsüzlüğün ne kıymeti var. Kaybedilen her an, bir insanımızın yaşamını kaybetmesi demek değil mi? İnsanların, insanlığın, vatandaşların en temel hak ve hürriyeti başında "yaşamak hakkı" gelmiyor mu? Yaşamı vermediklerimize ne verebiliriz? İnsafın, vicdanın, adaletin, insanlığın sığınılacak limanına uğrayamayan, çözüm bulamayan siyasetin hepimiz sorumlusu değil miyiz?" dedi.

'MİLYONLARCA KEZ ÖZÜR DİLİYORUM'

Kaplan son olarak, "Siyasetçi-milletvekili olarak milyonlarca kez özür diliyorum. Gaz bombasıyla ölen ana, dağda ölen taş atan çocuk, ölen genç askerlerimizden. İnanıyorum ki cansız bedenleriniz üzerinden yükselecek insanlık feryadı, halk vicdanı bu kirli siyaseti, çıkmazı sona erdirecektir" diye yazdı.

 VATAN

YORUM EKLE
YORUMLAR
yüksel Dönmezer
yüksel Dönmezer - 7 yıl Önce

Sayın Hasip Kaplanın bu iyi niyet temennisini memnunlukla karşılıyorum ,dilerim ülkemiz adına barışın ve demokrasinin temeline örülen tuğlalardan birisi olur.Keşke bu mesajlar (bukirli savaşta ölen herkes için)çok daha önceleri ve daha yüksek seslerle dillendirilebilseydi


savaş güneri
savaş güneri - 7 yıl Önce

36 yaşındayım oy kulandığımdan beri hep dep dhap ve bdp ye oy verdim hasip hewalı bu duguları yani bdp nin her zaman taşidiği duygulardır bende bu duygulara sahibim o yüzden hep destekledim savaş ta beslenen bir avuc kene sürekli kürtlerin BARİŞ TALEBİNİ BROVEKE EDEREK ŞAVAŞI TIRMANDIRMAK İSTİYOR SON PRAVAKASYON DA HADİB DİİÇLENİN UĞRADIĞI VIJDANA SIĞNAZ KABULENMESİ ZOR HAKSILIKTIR. YAŞASIN BARİŞ.

azer
azer - 7 yıl Önce

Fotoğrafa baktımda Yiğit Şehitlerim silahlarını bile çekememişler kalleşçe sırtlarından vurulmuşlar Her İkisine de Allah Rahmet eylesin Mekanları cennet olsun. Asip KAPLAN keşke bu özrün samimi olsaydı ama değil siz ve sizin gibiler kanla besleniyor. sizin için türk yada kürt kanı farketmez kan aksın ki bundan nemalanın. ama böyle giderse yakındır sizin de çocuklarınız var bir gün birileri de sizin çocuklarınızı sokak ortasında bu şekilde öldürür işte o zaman samimi evlat acısını tadarsın İNŞALLAH...