Hasan Cemal'e 'Çekilme Günlüğü' yazı dizisi nedeniyle 3 ay 22 gün hapis cezası

Cezanın infazı bir yıl ertelendi

Hasan Cemal'e 'Çekilme Günlüğü' yazı dizisi nedeniyle 3 ay 22 gün hapis cezası

Yazar Hasan Cemal, PKK'nin 2013'te Türkiye sınırları dışına çıkma sürecini takip ettiği 'Çekilme Günlüğü' yazı dizisi nedeniyle yargılandığı davada 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı.

T24'ten İnan Ketenciler'in haberine göre dava kapsamında 13 yıla kadar hapisle yargılanan ve daha önce beraat eden Hasan Cemal, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'nin kararı 10 Kasım 2017'de bozmasının ardından bugün ikinci kez hâkim karşısına çıktı. Mahkeme heyeti Hasan Cemal'i 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırdı. Cezanın infazı bir yıl ertelendi.

Hasan Cemal hakkında beraat kararı verilmesiyle sonuçlanan dava, 'Çekilme Günlüğü' adlı yazı dizisinin yayımlanmasından 4 yıl sonra açılmıştı. Yazının yayınlanmasından yaklaşık dört yıl sonra açılan davanın ilk duruşması 9 Mart 2017'de İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmüştü.

İddianamede, Terörle Mücadele Kanunu'nun 7'nci maddesinin 2'nci fıkrası uyarınca 7,5 yıla kadar hapis cezası istenen Hasan Cemal için duruşma savcısı, Türk Ceza Kanunu'nun 43'üncü maddesi uyarınca da ek ceza talep etmiş, TCK'nın 43'üncü maddesi 'zincirleme suçlar'da cezanın 4'te 3 oranına kadar arttırılmasını öngördüğü için, Cemal hakkında talep edilen toplam hapis cezası 13 yıla ulaşmıştı. Hasan Cemal'in ayrıca TCK 53'üncü maddesi uyarınca, kamu haklarını kullanmaktan men edilmesi de istenmişti.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 31 Mart 2017'deki duruşmasında yazı içeriği, yazının yazıldığı tarih ve tüm dosya kapsamı değerlendirildiğinde atılı suçun unsurlarının oluşmadığına karar verilmişti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi 10 Kasım 2017'de Hasan Cemal hakkındaki üç dosyayı karara bağlamıştı.

'Çekilme Günlüğü' yazı dizisi nedeniyle 13 yıla kadar hapisle yargılanan Cemal hakkında verilen beraat kararını bozan mahkeme, 'Fehman Hüseyin' başlıklı yazısında 'silahlı terör örgütünün propagandasını yaptığı' iddiasıyla verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezasını onamıştı. Hasan Cemal'in bu cezası 2 yıl süreyle ertelenmişti. Mahkeme, 676 sayılı kanun hükmünde kararnameyle (KHK) kapatılan Özgür Gündem ile dayanışma amacıyla nöbetçi yayın yönetmenliği yapan Hasan Cemal'e "terör örgütünün açıklamalarını yayımladığı" iddiasıyla verilen 6 bin lira adli para cezasını da uygun bulmuştu.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER