Halkın Hukuk Bürosu'na polis baskını

4 Avukat gözaltına alındı

Halkın Hukuk Bürosu'na polis baskını

Ankara’daki Halkın Hukuk Bürosu (HHB) bugün polislerce ikinci kez basıldı, büronun içerisinde bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve avukatlar Engin Gökoğlu, Didem Baydar Ünsal ve Ayşegül Çağatay gözaltına alındı.
 
İçişleri Bakanlığı, 11 Kasım’da 370 derneğin faaliyetinin üç aylığına durdurulması kararı vermişti. Adalet Okulu Derneği ile aynı binada bulunan Halkın Hukuk Bürosu da aynı akşam Özel Harekat Şube Müdürlüğü ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü polislerince basılmış, avukatlar ve milletvekilleri darp edilmişti. Çağdaş Hukukçular Derneği’nin de İstanbul ve Ankara büroları mühürlenmişti.
 
Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre polis binaya bugün öğleden sonra ikinci kez baskın düzenledi.
 
Avukat Ebru Timtik yaptığı açıklamada, “Ankara Halkın Hukuk bürosunu tekrar mühürlemeye gelmişler. Orası bir hukuk bürosu olduğu mahkeme kararı ile de tescillenmişken yine de büroyu kapatmak istiyorlar, halkı savunmasız bırakmak istiyorlar” diye konuştu.
 
Selçuk Kozağaçlı da gözaltına alınmadan önce yaptığı açıklamada, polise Ankara Barosu ve konuyla ilgili Sulh Ceza Mahkemesi kararını gösterdiklerini ve polise hukuksuz bir iş yaptıklarını söylediklerini belirtti, “Burası bir hukuk bürosu ve hiçbir şekilde mühürlenemeyeceğini polise anlattık” dedi.
 
Kozağaçlı, mahkeme kararı ve baro yazısı varken idari işlemle bürolarının mühürlenmesine izin vermeyeceklerini, konuyla ilgili Vali Yardımcısı, Ankara Baro Başkanı ve Cumhuriyet Savcılığıyla da görüşmüş olduklarını belirtti.
 
“Daha önce de olduğu gibi dairenin kapısındaki mührü açıp avukatlık faaliyetlerini sürdüreceklerini” söyledi.
 
Polis kapıyı kırarak binaya girdikten sonra ise avukatlar Kozağaçlı ile birlikte Engin Gökoğlu, Didem Baydar Ünsal ve Ayşegül Çağatay’ı gözaltına aldı.
 
Dört avukat, gözaltı aracından çektikleri videoyla iyi olduklarını iletti.

Gözaltının ardından 4 avukatın da serbest bırakıldığı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2016, 09:59

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER