Hakkında fezleke düzenlenecek HDP'li 7 vekilin ismi belli oldu

Genel Kurul'da çoğunluk sağlanması halinde HDP'li vekillerin milletvekilliği düşecek ve yargılanmalarına başlanacak

Hakkında fezleke düzenlenecek HDP'li 7 vekilin ismi belli oldu

2014'teki 6-8 Ekim olaylarına yönelik operasyonda, HDP'li bazı eski milletvekilleri ve Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, halen milletvekili olan 7 ismin dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke düzenleneceğini açıkladı.

Sokak çağrısı yaptığı öne sürülen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile o dönemde MYK'da yer alan Garo Paylan, Meral Danış Beştaş, Hüda Kaya, Hakkı Saruhan Oluç, Sezai Temelli ve Serpil Kemalbay hakkında fezleke hazırlanıyor.

Fezlekeler, Adalet bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı'na gönderilecek. Ardından milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması için düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri Meclis'e sevk edilecek.

Meclis sürecinde önce Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nda hukukçu milletvekilleri dosyaları inceleyecek.

Karma komisyon, dokunulmazlığın kaldırılması yönünde karar verirse son sözü Meclis Genel Kurulu'nda milletvekilleri söyleyecek.

Alınan karar Meclis genel kurulunda okunacak ve dokunulmazlıkların kaldırılması için yapılacak oylamada salt çoğunluk aranacak.

Genel Kurul'da çoğunluk sağlanması halinde HDP'li vekillerin milletvekilliği düşecek ve yargılanmalarına başlanacak.

Kaynak: Milliyet

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 09:31

YORUM EKLE
YORUMLAR
Molla Demirel
Molla Demirel - 10 ay Önce

AKP"nin Şeriat Rejimini ilan etmeye hazırlandığı bu dönemde Muhalefeti zayıflatmak olsa olsa Şeriat rejiminin bir an önce hayata geçmesini desteklemekten başka birşeye hizmet etmeyeceğini, azıcık politikada anlayan her insanın bilmesi gerekir...

SIRADAKİ HABER