Güvenlikleri sağlanamadı: 12 bin kadın oy kullanamayacak

24 Haziran seçimlerinde, sığınma evlerinde kalan 12 bin kadın oy kullanamayacak

Güvenlikleri sağlanamadı: 12 bin kadın oy kullanamayacak

24 Haziran seçimlerinde, sığınma evlerinde kalan 12 bin kadın oy kullanamayacak.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, “YSK’nın bir madde ile kadın sığınma evindeki kadınlar için geçici bir kimlik kartıyla ya da sığınma evlerine yeni bir sandık açabilmesi gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde engelli vatandaşlar için gezici sandık sistemi ortaya çıkmıştı. O tür bir değişim ve dönüşüm ile sığınma evlerindeki kadınlara devlet elini uzatarak bir önlem yaratabilir aslında. Pazar gününe kadar bile yapılabilir ya da kalırsa ikinci tura da yetişebilir" açıklamasında bulundu.

Avukat Aylin Moralıoğlu ise “6284 sayılı kanuna göre şiddet mağduru kadın kimlik bilgilerinin değiştirilmesi ya da gizlenmesini talep edebilir” dedi ve şöyle devam etti:

“Sığınmaevleri, Ailenin Koruması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’ne (ŞÖNİM) bağlı. Bu merkezler de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı. Burada kalan kadınların adresleri ŞÖNİM olarak gösterilebilir ve oy kullanabilirler. YSK, yerel yönetimler, bakanlık, sığınma evleri ortaklaşa bu işi çözebilir.”

Kaynak: Hürriyet


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER