‘Gül’ün annesi Ermeni kökenli’ sözüne ceza, ama…

Mahkeme kararının neyi cezalandırdığı tartışılır...

 ‘Gül’ün annesi Ermeni kökenli’ sözüne ceza, ama…

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün annesi Ermeni kökenli” sözleri yüzünden tazminata mahkûm oldu.

Arıtman, “Sayın Gül’ün annesinin etnik kökeni Ermeni olduğunu, Gül’ün dayısı İzmir’deki meslektaşım Dr. Ahmet Satoğlu asistanlarına söylemiş” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Haberin medyada yer alması üzerine Satoğlu, avukatı Uğur Erhan Dinçer aracılığı ile Arıtman aleyhine tazminat davası açmıştı. Ankara 11’inci Asliye Hukuk Mahkemesi, Arıtman’ın açıklamasında saldırı ve hakaret bulunmadığı gerekçesiyle tazminat davasını reddetmişti.

Ancak Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi, bu kararı bozdu. Daire, “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Başkanı olan Cumhurbaşkanı hakkında, etnik kökeni ile ilgili yapılan ve gerçeği kanıtlanamayan açıklama, o kişinin kişilik haklarına saldırıdır” değerlendirmesini yaptı. Dosyayı önceki gün yeniden ele alan 11’inci Asliye Hukuk Mahkemesi, Arıtman’ı yasal faiziyle birlikte 2 bin lira tazminat ödemeye mahkûm etti.

Ancak mahkemenin kararında, “Ermeni kökenli” sözünde asıl rencide edilen, hakarete uğrayan Ermenilerin değil de, Cumhurbaşkanı’nın kişilik haklarına saldırıldığı yönünde bir karar alması da Arıtman’ın ırkçı yaklaşımının cezalandırılmadığı, Cumhurbaşkanı’nın korunduğu anlamına geldi. Yani Türkiye’de ayrımcılık ve ırkçılık yönünden mahkemelerde değişen pek bir şey yok.

DEMOKRAT HABER

YORUM EKLE