‘Gülistan Doku soruşturmasında deliller karartıldı’

Gülistan Doku soruşturmasında delillerin karartıldığını belirten Gülistan Doku Adalet Komisyon üyesi Helin Yağmur Uci ve HDP İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, etkin bir soruşturma yürütülmesini talep etti

‘Gülistan Doku soruşturmasında deliller karartıldı’

Munzur Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişim Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi olan 21 yaşındaki Gülistan Doku, 5 Ocak’tan bu yana kayıp.  Doku’nun bulunmasına yönelik başlatılan arama çalışmaları 9 Ocak’tan bu yana devam ederken, son günlerde olayın seyrini değiştiren dikkat çekici bilgiler ortaya çıkıyor. Soruşturmada bir numaralı şüpheli olan Zainal Abarakov’un, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın telefonunun incelenmesi yönünde aldığı karardan önce haberdar olduğu ortaya çıktı. Soruşturma dosyasıyla şüphelinin üvey babasının görevli olduğu Asayiş Şube yürütürken, kamera görüntüleri incelenirken, evde yaşayan şüpheli Abarakov görüntüleri tespit edildi, fakat üvey babası polis Engin Yücel’e ait  kayıt bulunamadı. Duruma ilişkin değerlendirmede bulunan Gülistan Doku Adalet Komisyon üyesi Helin Yağmur Uci ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, delillerin karartıldığını söyledi.
 
‘ETKİN SORUŞTURMA YÜRÜTÜLSÜN’
 
Doku’nun kaybedildiği günden bu yana tüm kadınlarla birlikte adalet mücadelesi verdiklerini belirten Gülistan Doku Adalet Komisyonu üyesi Helin Yağmur Uci, Doku için ses çıkarmaya devam ettiklerini kaydetti. Sahte deliller oluşturulduğunu, dosyaya dışarıdan müdahale edilmeye devam edildiğini dile getiren Uci, barajda yapılan çalışmalarda 3 cenazenin çıkarıldığını, hala Doku’ya ait bir ize ulaşılmadığını söyledi. Suda çalışmaların durdurulması gerektiğini ifade eden Uci, “Yetkililer kamera karşılarında ‘barajı boşaltacağız’ sözleri verdiler. Fakat verdikleri sözü yerine getirmediler. Hala çalışmalar suda yürütülüyor. Baş şüpheli Zainal Abarakov’un üvey babasının verdiği bir röportajda ‘Gülistan bulunsun bulunmasın umurumda değil’ ve Gülistan için mücadele eden kadınlar, ailesi için ‘kamera karşısına çıkmış dans ediyorlar’ söyleminde bulunmuştu. Dans ediyor dedikleri kadınlar Gülistan için mücadele ediyor ve ‘hepimiz bir Gülistan’ız’ diyor” dedi.
 
Şüpheliler hakkında etkin bir soruşturma yürütülmesi gerektiğini vurgulayan Uci, gerçeklerin ortaya çıkması için birçok kadın örgütleriyle çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Uci, sokakta, kampüslerde, vapurda, adliyede, valilikler önünde ve yaşamın her alanında “Gülistan için adalet” taleplerini haykırdıklarını söyledi.
 
‘İNTİHAR ETTİĞİNE KİMSE İNANMIYOR’
 
HDP Dersim İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil ise Doku olayında cinayet ve kaçırılma ihtimalleri üzerinde durulması gerektiğini, fakat savcılığın ısrarla intihar üzerinde durduğunu dile getirdi. Yeşil, “Baş şüphelinin üvey babasının asayiş biriminde çalışması bizim için ekstra kuşku konusudur. Asayişte çalışan bir polis kamera görüntüleri elinin altında, delillere çabukça ulaşabilir. Delillerin karartılması yönündeki şüphelerimizi baro ile paylaşmıştık. Geldiğimiz noktada şüphelerimizin doğru olduğunu görüyoruz. Olayın karartılması, savcının eksik soruşturma yürütmesi, şahısların belirli güçler tarafından korunması, bilgiler önceden haberdar edilmesi göz ardı edilemez. Son olarak Zainal’ın kamere da görüntülerinin olması, Engin Yücel'in olmaması kuşkuları arttırdı. İlk kaybolduğundan bu yana Gülistan’ın kimse intihar ettiğine inanmıyordu” şeklinde konuştu.
 
‘BULUNANA KADAR UNUTULMAYACAK’
 
Abarakov’un telefonundaki Rusça yazışmalara da yine “özel” olduğu gerekçesiyle bakılmadığını hatırlatan Yeşil, “En basit bir dosaya veya sosyal medya paylaşımlarında bile kişinin telefonlarına el konuluyor. Her şeyleri polisler tarafından inceleniyor. Kaybolan bir genç kadın var, öldürülmüş olabilir. Buna rağmen kişinin özel hayatı diye telefon inceleme gereğinde bile bulunulmuyor. Evet bu kişi korunuyor, bazı kişiler, emniyet ne olduğunu açık bir şekilde biliyor. Belirli bir süre ararız, bulunmaz, unutulur diye düşündüler. Aile ve kadınların sahiplenmesiyle bugünlere geldi. Her alanda Gülistan Doku nerede diye soruyoruz. Gülistan Doku bulunana kadar unutulmayacak” diye konuştu.

Kaynak: MA

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2020, 18:48

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER