Gözaltına alınan Varan: Polis mehter marşını açıp saçlarımı kökünden kopardı

30 Mayıs'ta Okmeydanı İdil Kültür Merkezi'ne yapılan operasyonda gözaltına alınan Bergül Varan yaşadıklarını anlattı

Gözaltına alınan  Varan: Polis mehter marşını açıp saçlarımı kökünden kopardı

İdil Kültür Merkezi baskınında gözaltına alınan Bergül Varan savcılık sorgusunda serbest kaldı.

Artı Gerçek'ten Bahar Kılıçgedik'e konuşan Varan, gözaltında yaşadığı işkenceyi anlattı.

30 Mayıs'ta Okmeydanı İdil Kültür Merkezi'ne yapılan operasyonda gözaltına alınan aralarında Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu 14 kişi bugün adliyeye sevk edildi. İfade işlemlerinin ardından Grup Yorum üyelerinin de aralarında bulunduğu 4 kişi tutuklanırken, 10 kişi serbest bırakıldı.

Halkın Hukuk Bürosu gözaltına alınanlara kötü muamele yapıldığını twitter hesabından duyurdu.  Yapılan paylaşımda, gözaltına alınan Bergül Varan’ın polis tarafından saçlarının kökünden söküldüğünü belirtilerek, Varan'ın fotoğrafına yer verildi.

'SAÇLARIMI TUTUP, ÇEVİRİP KÖKÜNDEN KOPARDILAR'

Bergül Varan, gözaltında yaşadıklarını, "Çok yoğun bir işknceye maruz kaldık. Kültür merkezine baskın yaptıklarında bizi çevik kuvvet aracına bindirdiler. Burada yaklaşık 2-3 saat bizi beklettiler. İşkence burada başladı. Aracın içinde yoğun bir işkence yaptılar.  Bilerek sanki onun için hazırlanmış gibiydiler. Saçlarımı çekerken sanki yöntem öğrenmişler. Saçlarımı tutup çevirip kökünden kopardılar. Elinde kalan saçı sallayarak mehter marşı ile oyun oynuyorlardı. Saçımı savuruyorlardı. Koltuğun üzeri saçla dolmuştu." sözleriyle anlattı.

'NEDEN BAŞINI KALDIRDIN DEYİP VURUYORLARDI'

Gözaltına alınan diğer arkadaşlarına da işkence yapıldığını ifade eden Varan, "'Neden başını kaldırdın', 'Yukarı baktın' deyip yoğun işkenceler yaptılar. Bir erkek arkadaşımızın ensesine vura vura bayıltıyorlardı. Bir arkadaşımızın kulak zarı patladı. Başka bir arkadaşımızın gözü morluk içindeydi. Terörle Mücadele Şubesi'nde 8 gün bizi tutup, yaralarımızın iyileşmesini beklediler" dedi.

Gördüğü kötü muameleyi savcılık sorgusunda anlattığını söyleyen Varan, bunların tutanağa geçip geçmediğini ise bilmediğini  ifade etti. Hollanda'da yaşayan Varan, Türkiye'ye bir kaç günlüğü'ne geldiğini ancak günlerinin gözaltında ve işkencelerle geçtiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2017, 18:32

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER