Gözaltına alınan meclis üyesi: Başörtümü çıkarttılar, çıplak arama dayatıldı

Menice Gülmez gözaltında yaşadıklarını anlattı.   

Gözaltına alınan meclis üyesi: Başörtümü çıkarttılar, çıplak arama dayatıldı

Kayyım protestoları sırasında gözaltına alınan Van Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Menice Gülmez, gözaltı sırasında başörtüsünün zorla çıkarılıp, çıplak arama dayatıldığını söyledi.

Van Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım atanmasına karşı 20 Ağustos 'ta yapılan protesto eylemine polis müdahale etmiş 38 kişi gözaltına alınmıştı. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılanlar arasında bulunan İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Menice Gülmez, gözaltında yaşadıklarını anlattı.

'ÇIPLAK ARAMA DAYATILDI'

Gözaltına alındıktan sonra Van Emniyet Müdürlüğü TEM Şube'ye götürüldüğünü ve burada başörtüsünü çıkarmamak için direndiğini söyleyen Gülmez yaşananları şöyle anlattı: "6 kadın gözaltına alındık. İfadelerimiz alınmak üzere Van TEM Şubesi'ne götürüldük ve burada bize çıplak arama dayatıldı. Ben inancıma ve insanlık onuruna aykırı olan çıplak aramaya itiraz ettim ve kıyafetimi çıkarmayacağımı söyledim. Dindar bir insan olduğumu, inancıma aykırı bir durum olduğunu, yapılanların insanlığa sığmadığını anlattım. Beni Başkomiserin yanına götürdüler, komiser, 'neden başörtünü ve kıyafetini çıkarmıyorsun? Neden muhalefet ediyorsun?' diye sordu. Ben de dindar bir insan olduğumu, kıyafetimin üstümde olması gerektiğini, içeride erkek polislerin ve kameranın olduğunu söyledim. Komiser bana zorla kıyafet ve başörtümü çıkaracaklarını söyledi. Zorla çıkarmaya kalksalar arkadaşlarımın bu uygulamayı kabul etmeyeceklerini bildiğim için, komisere nezarethanede başörtümü ve kıyafetlerimi çıkaracağımı söyledim.  İçeri girdikten sonra kıyafet ve başörtümü onlara verdim. Başörtüsünü çıkarıp verdikten sonra yanında gözaltında bulunan bir kadından hırkasını ödünç alarak başörtü olarak kullandım ancak buna da izin vermediler." 

Raporu olmasına rağmen gözaltında gözlüğünü çıkartmasının da istendiğini belirten Gülmez, "Fakat raporlu olduğumu ve ışığa karşı kullanmam gerektiğini söyledim. İtiraz ettim fakat onlar çıkarmam için direttiler. Gözlüğümü çıkarıp vereceğimi fakat başörtü niyetine kullandığım hırkayı çıkarmayacağımı belirttim" dedi. 

'BAŞÖRTÜ MÜCADELESİ İÇİN AKP'YE OY VERDİM'

AKP iktidarının yürüttüğü başörtü politikasının menfaat politikası olduğunu söyleyen Gülmez, bu politikalar nedeniyle 2 kez AKP'ye oy verdiğini söyleyerek, şuanda onun pişmanlığını yaşadığını ifade etti. Gülmez, "Erdoğan’ın iktidara gelmesiyle inanç özgürlüğü, dil özgürlüğü ve yazma özgürlüğünün geleceğini düşündüm. Fakat ne kadar destek verirsek verelim onlar gibi çalışıp, onlar gibi düşünmediğimiz sürece onların karşısında düşman oluyoruz. Hiç fark etmiyor onların sistemine ayak uydurmazsak onların gözünde öteki ve düşmanız. 13 yaşımdan bugüne kadar başörtü kullanıyorum. Medreselerde hocalık yaptım, 10 yıl boyunca diyanette çalıştım. Bugüne kadar ne başörtümden ne de inancımdan taviz vermedim. Ama gözaltına yaşadıklarım AKP'nin bu politikasını bana gösterdi" ifadesinde bulundu.

'MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Kayyımlar gidene kadar mücadele edeceklerini belirten Gülmez, yasal haklarını kullanmak için sokağa çıktıklarını vurgulayarak, "Onların bu asılsız saldırıları insan haklarına aykırıdır. Biz her zaman haklarımızı savunacağız, belediyelerimizi alacağız. Kayyım gidene kadar da irademize sahip çıkacağız" diye konuştu.  

Kaynak: Mezopotamya Ajansı  
 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2019, 16:04

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER