Gözaltına alınan gazeteci-yazar Gülşen İşeri serbest bırakıldı

Gazeteci ve yazar Gülşen İşeri sabah saatlerinde gözaltına alındı

Gözaltına alınan gazeteci-yazar Gülşen İşeri serbest bırakıldı

Yazar Gülşen İşeri, kentsel dönüşüm ve yarattığı yoksulluğu mercek altına aldığı kitapları hakkında 2017 yılında yapılan isimsiz bir şikayet üzerine bugün gözaltına alındı. Saatlerce gözaltında tutulduktan sonra ifadesi alınan ve ardından serbest bırakılan İşeri, isimsiz ihbarcı hakkında şikayetçi oldu.

Gazeteci ve yazar Gülşen İşeri, İstanbul’da pasaportunu yenilemek için gittiği nüfus müdürlüğünde bugün sabah saatlerinde gözaltına alındı.

Gülşen İşeri’nin gözaltına alınma nedeni ise 2017 yılının Temmuz ayında hakkında BİMER’e yapılan isimsiz bir ihbar olarak belirtildi. İşeri’yi ihbar eden isimsiz kişi, yazarın kitaplarında örgüt propagandası yaptığını iddia ediyor.

‘CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUM’

Bu iddia üzerine İşeri hakkında yakalama kararı çıkartılırken, yazarın 2010 yılında basılan “Metropol Sürgünleri” kitabı ile 2014 tarihinde yayınlanan “Ateşin ve Sürgünün Gölgesinde Kentsel Dönüşüm” çalışması suçlama konusu yapıldı.İfadesinde kitaplarının uzun zaman önce basıldığını, bugüne dek haklarında bir işlem yapılmadığını anlatan İşeri, bugün ise kitaplarının suçlamaya konu olduğunu belirtti. Kitaplarından “Metropol Sürgünleri”nde büyük kentlerdeki yoksulları ve onların fikirlerini yansıttığını, diğer çalışması “Ateşin ve Sürgünün Gölgesinde Kentsel Dönüşüm” sürgünün gölgesinde kentsel dönüşümü mercek altına aldığını hatırlatan İşeri, bu çalışmalarının hala kitapçılarda satışta olduğunu vurguladı.

Kendisi hakkında iftirada bulunulduğunu belirten İşeri, ismi gizli olan kişiden şikayetçi oldu ve “Uğradığım mağduriyet sebebiyle cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

İşeri’nin avukat Efkan Bolaç da Basın Kanunu’na göre 4 ay içerisinde soruşturma açılmayan bir matbuatla ilgili işlem yapılmasının mümkün olmadığını hatırlatarak, her iki kitabın yayınlanma tarihlerine işaret etti ve bu kitapların ceza zamanaşımında olduğunu vurguladı. Bolaç, müvekkili İşeri hakkında takipsizlik kararı verilmesini istedi.

İŞERİ’NİN EVİ 2015 YILINDA DA BASILMIŞTI

Yazar İşeri’nin daha önce de evi polislerce basılmıştı. 2015 yılının Ağustos ayında İstanbul’daki evi basılan İşeri’nin eşyaları dağıtılmış, evdekilerin de başına silah dayanmıştı. Daha sonra polisler “Evde suç unsuru bulunmamıştır” diyerek tutanak tutmuş ve İşeri’nin evinden ayrılmıştı.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER