Görüntüleri silen bilirkişiye 3 yıla kadar hapis

Ali İsmail Korkmaz'ın dövülme görüntüleri 4 defa silinmişti....

Görüntüleri silen bilirkişiye 3 yıla kadar hapis

Eskişehir'de, üniversiteli Ali İsmail Korkmaz'ın dövülmesine ilişkin görüntüleri, kurtarması gerekirken iki kez silen Bilirkişi Serkan Uğurluoğlu hakkında 'gerçeğe aykırı bilirkişilik' suçlamasıyla bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilmesi istemiyle iddianame düzenlendi.

İddianamede, “bilirkişinin gerçeğe aykırı mütalaada bulunduğunu ve görevinin gereğini yerine getirdiği sırada gerekli özeni göstermediğini” belirtildi.

İsmail Saymaz'ın Radikal'de yer alan haberine göre, Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesi sonrasında, hiç kayıt yapmadığı iddia edilen Harman Ermek Fırını’nın güvenlik kamerası harddiski, bilirkişi olarak atanan Osmangazi Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Serkan Uğurluoğlu’nda verilmişti.

Uğurluoğlu, 26 Haziran 2013’teki raporunda, “Fırına ait diskin içeriğinde bir veri tespit edilememiş, disk boş olarak görülmüştür” demişti. Ardından aynı hardisk, Jandarma Kriminal Dairesi’ne gönderilmişti.

Korkmaz’ın dövüldüğü ana ilişkin görüntüleri kurtararak geri getiren jandarma, hazırladığı raporunda, kayıtların dört kez silindiğini tespit etmişti. Kayıtların ilk olarak 6 Haziran 2013’te, Korkmaz’ı akrabalarıyla birlikte yere düşürüp tekmeleyen fırıncı İsmail Koyuncu tarafından iki kez formatlama yoluyla silindiği ve ertesi gün polise verildiği anlaşılmıştı.

Üçüncü ve dördüncü silme işlemlerinin ise 21 ve 22 Haziran’da yapıldığı belirlenmişti. Hard diskin bu tarihte, bilirkişi sıfatıyla görevlendirilen Bilirkişi Uğurluoğlu’nda olduğu, görüntüleri kurtarması istenen bilirkişinin ‘formatlama’ yoluyla silme işlemi yaptığı ortaya çıkmıştı.

Savcı Hasan Ali Erkan, “bilirkişinin gerçeğe aykırı mütalaada bulunduğunu ve görevinin gereğini yerine getirdiği sırada gerekli özeni göstermediğini” belirterek, Uğurluoğlu hakkında geçen 11 Kasım’da iddianame düzenledi.

İddianamede, Uğurluoğlu hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 276. maddesine göre ‘gerçeğe aykırı bilirkişilik’ iddiasıyla bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası isteniyor. İddianame, Eskişehir 6. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Bu arada, ana Ali İsmail Korkmaz Davası’na 26 Kasım’da Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek. 

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 09:24
YORUM EKLE