Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları emekliliklerini istedi

İstifa haberleri gelen komutanların hak kaybı yaşamamak için emekliliklerini istedikleri iddia edildi...

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları emekliliklerini istedi

Kritik Yüksek Askeri Şura (YAŞ) öncesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tarihindeki en büyük kriz yaşanıyor.

Önce, Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in istifa haberi geldi…

Koşaner'le birlikte Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Aksay da istifasını açıkladığı bildirildi.

Jandarma Genel Komutanı Necdet Özel durumuna ilişkin bir bilgi yoktu.

Daha sonra hak kaybı yaşamamak için istifa yerine emekliliklerini istedikleri açıklandı.

YAŞ'ta tutuklu generallerin durumuyla ilgili krizin çözülmesi için bir dizi toplantı yapılmıştı. Komuta kademesinin tutuklu generallerle ilgili rahatsızlık duyduğu belirtiliyordu.

Genelkurmay Başkanı Org. Koşaner, görevi geçen yıl İlker Başbuğ'dan devralmıştı.

İstifanın, Yüksek Askeri Şura’daki atamalarla ilgili uzlaşma sağlamamasından kaynaklandığı öne sürüldü…

Koşaner bugün Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile üçlü zirveye katılmıştı.

Hükümetin bu son durum üzerine nasıl bir tavır sergileyeceği bilinmiyor.

YAŞ bu durumda pazartesi günü Genelkurmay Başkanı Koşaner olmadan toplanacak.

Bu haberden sonra Başbakan Erdoğan, İstanbul programını iptal etti.IŞIK KOŞANER KİMDİR?

Orgeneral Sebahattin Işık Koşaner, 1945 yılında İzmir'de doğdu. 1965 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1966 yılında Piyade Okulu'ndan mezun olan Orgeneral Koşaner, 1976 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı, Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda öğretmenlik ve Harekat Eğitim Subaylığı yaptı.

1978 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun olan Orgeneral Koşaner, kurmay subay olarak Genelkurmay Özel Harp Daire Başkanlığı emrinde çalıştı.

İtalya'nın Napoli kentinde Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı (AFSOUTH) İstihbarat Dairesi'nde karargah subaylığı yapan Orgeneral Koşaner, 3. Ordu Komutanlığı Lojistik Başkanlığı Plan Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Strateji Kuvvet Plan Dairesi'nde Kuvvet Plan ve Program Şube ile Strateji Şube Müdürlüğü, 8. Piyade Tümen 131. Piyade Alay Komutanlığı, Genelkurmay Özel Harp Dairesi Kurmay Başkanlığı ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Orgeneral Koşaner, 1992 yılında tuğgeneralliğe terfi ederek bu rütbe ile Kara Kuvvetleri Lojistik Plan Daire Başkanlığı ve 1. Komando Tugay Komutanlığı görevi yaptı.

1996 yılında tümgeneralliğe terfi eden Orgeneral Koşaner, bu rütbe ile Kara Harp Okulu Komutanlığı görevini yürüttü.

Orgeneral Koşaner, 2000 yılında korgeneralliğe terfi ederek Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 30 Ağustos 2004 tarihinde Orgeneralliğe terfi etti.

Orgeneral rütbesi ile Ege Ordu Komutanlığı ve Genelkurmay II. Başkanlığı göreverinde bulundu. 30 Ağustos 2006 tarihinden geçerli olarak Jandarma Genel Komutanlığı görevine atandı.

Orgeneral Başbuğ'un 30 Ağustos 2008 itibariyle Genelkurmay Başkanlığı'na atanmasıyla boşalan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı.

30 Ağustos 2010 tarihinden geçerli olmak üzere Genelkurmay Başkanlığı'na atandı.

Nurdan Koşaner ile evli olan Orgeneral Koşaner, iki çocuk babası. Orgeneral Koşaner, İngilizce biliyor.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER