Gazeteci Mine Bekiroğlu'na 'Erdoğan’a hakaret'ten hapis cezası

Gazeteci Mine Bekiroğlu, Facebook paylaşımlarından dolayı 15 Şubat 2014’te gözaltına alındı

Gazeteci Mine Bekiroğlu'na 'Erdoğan’a hakaret'ten hapis cezası

Adana’da, yerel gazeteci Mine Bekiroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Başbakanlığı döneminde sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta tehdit ettiği suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşmasında 5 ay hapis cezasına çarptırıldı, ancak hükmün açıklanması kararı geri bırakıldı.

İMC Tv'de yer alan habere göre, yerel bir gazetede çalışan 28 yaşındaki Mine Bekiroğlu, Facebook paylaşımlarından dolayı 15 Şubat 2014’te Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından gözaltına alındı. Bilgisayarı incelemeye alınan Mine Bekiroğlu, sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Mesajların içeriğinde hakaret bulunmadığını savunan Bekiroğlu, “Bu cümlelerin hakaret değil yorum ve eleştiri içerdiğini düşünüyorum. Gezi Parkı eylemlerine katılmıştım. Güzelyalı Mahallesi’nde eylem sırasında otomobilin teybinden İstiklal Marşı çalmıştık. Eyleme karşı olanlar arabamızın camını kırdılar. Ben de bu duruma dayanarak paylaşımlarda bulunmuştum” dedi.

Cumhuriyet Savcısı, gazeteci Bekiroğlu hakkında, ‘Sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret ve tehdit’ suçundan 1 yıldan az olmamak üzere 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı. Adana 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün ilk duruşmasına çıkan Mine Bekiroğlu’nu geçen dönem Adana Barosu Başkanlığı’nı yapan avukat Aziz Erbek savundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı olarak aynı zamanda Ak Parti Çukurova İlçe Başkanı olan Ramazan Çırak katıldı.

İlk duruşmada kararını açıklayan hakim, yaptığı paylaşım nedeniyle Bekiroğlu’nu, 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mine Bekiroğlu’nun cezasını ‘iyi halden’ 5 aya düşüren hakim, hükmün açıklanması kararı geri bırakıldı.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2015, 14:10

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER