Fevzi Gümüş: AKP Aleviliği devletleştirmeye çalışmakta

Pir Sultan Abdal Derneği: Bu açıkça Aleviliği öldürme projesidir

Fevzi Gümüş: AKP Aleviliği devletleştirmeye çalışmakta

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Av. Fevzi Gümüş, hafta başında Ankara'da yapılan çalıştayda Alevilere ilişkin alınan prensip kararlara sert tepki gösterdi. Gümüş, “Bu açıkça AKP’nin Aleviliği öldürme projesidir” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Av. Fevzi Gümüş, “Öncelikle belirtmek gerekir ki bu çalıştay AKP’nin kendince kurallarını koyduğu, katılımcılarını yandaşlarından seçtiği Alevi Toplumunda ve Demokratik örgütlenmesinde karşılığı bulunmayan sahte bir tiyatro oyunundan ibarettir. Bu çalıştayda yer alanlar AKP yandaşı, dahası önümüzdeki seçimlerde AKP’den ikbal bekleyen, kamuoyunca Aleviliğe ilişkin asimilasyoncu düşünceleri bilinen kişilerdir” diye belirtti.

Gümüş, “Bu sahte çalıştayda Alevilerin Demokratik Talepleri dikkate alınmaksızın ‘Devlet Aleviliği’ yaratma, dahası Alevi dedeleri ‘Devletin Dedesine’ dönüştürülerek adeta AKP’nin Aleviliği Öldürme projesini hayata geçirmek hedeflenmektedir” şeklinde tepkilerini dile getirdi.

Bu yaklaşımın tamamen “insan hak ve özgürlüklerinin sınırını Diyanet İşleri Başkanlığında cisimleştiren Sünni bir bakış açısı” olduğunu kaydeden Gümüş, şunları belirtti: “AKP devlet dini uygulamasına Alevileri de dahil etmek istemekte, Aleviliği devletleştirmeye çalışmaktadır. Bu hali ile AKP sahte laiklik uygulamasına Alevilerin de ortak olmasını istemektedir. Aleviler Diyanet işleri Başkanlığının kaldırılmasını istemektedir. Laikliği nitelikleri arasında sayan bir devletin öncelikle resmi dini olamaz. Zira ‘Devlet’ soyut bir kavram olduğu kadar, içinde yaşayan bireylerin ortak yönetme aygıtıdır. Dolayısıyla Devletin bütün dinlere ve inançlara eşit uzaklıkta durması zorunlu olduğu gibi, bir dini diğerine üstün tutması ve bir inancı diğerine tercih etmesi söz konusu olamaz. Aksi tutum laik devlet yapısı ile asla bağdaşmaz. Diğer taraftan Devlet, yurttaşlarının kendilerince inançlarını özgürce yaşayabilecekleri ortamı da sağlamakla yükümlüdür.

“Alevi Dedeleri Alevilerin inanç önderleridir” diyen Gümüş, “Yüzyıllardır talibinin verdiği hakullaha itirazı olmayan dedelerimiz, devletin verdiği maaşı elinin tersiyle itecektir ve devletin dedesi olmayacaktır” mesajını verdi.

Açıklamada, “Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak AKP’nin bu tutumunu kabul etmiyoruz ve yaklaşımlarını Aleviliğe giydirilmek istenen bir başka elbise olarak görmekte, amacın açık olarak Alevileri AKP’ye yedeklemek, Aleviliği de sünnilik içinde asimile etmek olarak değerlendirmekte ve yaklaşımlarının Alevilerin sorunlarına çözüm olamayacağı gibi derinleştireceğini düşünmekteyiz” denildi.

Dernek, ‘Devletin Alevisi- AKP’nin Alevisi’ olamayacaklarını belirterek 6 Mart’ta AKP’nin “Aleviliği öldürmeye” yönelik projesine karşı İzmir’de Gündoğdu Meydanında olacaklarını duyurdu.

ANF

 

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER