Ferhat Tunç'tan Orhan Gencebay'a yanıt

"Sanatçı için güncel gelişmelere dair söz söyleme hakkını ise ideolojiler değil, sanatın temel ilkeleri belirler"

Ferhat Tunç'tan Orhan Gencebay'a yanıt

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın yaptığı son atamalarla Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu’nda yer alan Orhan Gencebay, "Devletine saygı duymayan bu ülkenin nimetlerinden yararlanmasın" dedi.

Gencebay 'Sanatçı muhalif olmalı' söylemine karşı da "Sanatçı kesinlikle muhalif değildir. Sanat, siyaset yapmaz" sözleriyle görüşünü dile getirdi.

Gencebay'ın bu sözlerine sanatçı Ferhat Tunç'tan yanıt geldi.

Tunç, "Kula kul' olmayı maharet sayan bu zat, bir faşizm klişesi olarak 'ya sev ya terk et' diye buyurmuş" ifadlerini kullandı.

Tunç'un Gencebay'a yanıtı şöyle:

"Bir 'maaş şarkıcısı' olarak, sanatçının duruşunu kendince tanımlayarak, "Sanatçı kesinlikle muhalif değildir" demiş.

Gencebay'ın içi rahat olsun; zaten yandaş olmayanlar için bu ülkenin 'nimetleri' halihazırda baskı, yasak, ölümden ibaret. Sanatçı için güncel gelişmelere dair söz söyleme hakkını ise ideolojiler değil, sanatın temel ilkeleri belirler. Dünyanın hafızalara kazınan sanatçılarını ayakta tutan da popülizm değil, bu kimlikleri olmuştur.

Sanatçı için propagandaya gerek kalmaz çünkü olmazsa olmaz insani refleksi sanatsal bir sorumluluk geliştirir ve halka karşı suç işleyen iktidarlar da onlara sevimli gelmez.

Sanatçı, toplumun bir kesimine 'ülkeyi terk etmeyi' seçenek olarak sunamaz; enerjisini onun itirazlarını anlamaya ayırır."

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2018, 20:01

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şefik Göler
Şefik Göler - 1 yıl Önce

Lunpenler sanatçı değil orhan ve benzerleri de sanatçı olamazlar

SIRADAKİ HABER