Fazıl Say'dan ihraçlara tepki

Say: Dayanışma içinde olalım, dün Fazıl, bugün İbo yarın sen

Fazıl Say'dan ihraçlara tepki

Piyanist Fazıl Say, orkestra şefi İbrahim Yazıcı’nın son KHK ile, kamudaki görevinden ihraç edilmesine tepki gösterdi.

Say, "Buradan tüm müzik camiasına sesleniyorum, birbirimize yardımcı olalım. Dayanışma içinde olalım. İlk kez birbirimize tutunalım. Kurumlar. Orkestralar. Korolar. Devlet sanatçıları..." ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Fazıl Say, ihraç edilen İbrahim Yazıcı'nın, Türkiye'nin en önemli müzisyenlerinden olduğunusöyledi.

Yazıcı ile çok sayıda konser verdiklerini kaydeden Say, "Bütün olasılıkları düşündüm, bu sosyal medya olamaz diye düşünüyorum. Ortada tek bir satırı yok İbrahimin bir suç olabilecek" ifadelerini kullandı.

Yazıcı'nın Nazım Oratoryosu'nun da şefliğini yaptığını hatırlatan Say, "8 eserimin ilk seslendirilişini yaptı, Nazım oratoryosu ile özdeşleşti. Bu mu acaba sebep?" dedi. Tüm sanatçılara dayanışma çağrısı yapan Say'ın açıklaması şu şekilde:

"Beraber yurt içi ve yurt dışında 200-300 konser verdik. Türkiye'nin gelmiş geçmiş en önemli müzisyenlerinden, şeflerinden biri İbrahim Yazıcı, 35 yıllık dostum, Ta Ankara'da konservatuvar yıllarımızda, 80'ler; yan odalarda çalışırdık bütün gün. Çok barışçı, mülayim, kimseye zarar vermemiş bir insandır, sosyal medyada yazdığı çizdiği yazıları olmuştur ama bunlar sert — sivri yazılar hiç bir zaman olmadı. Çok nadiren eleştirdiği konular olurdu, daha çok sanat ile ilgili ama.

Hatta bir çok kere beni de uyarmışlığı vardır, daha yumuşak yazmam konusunda. İbrahim Yazıcı, büyük bir değer ülkemiz için, yurtdışında da en çok tanınan şeflerimizden biri. Bütün dünya şok yaşıyor. İşinden atıldı. Kamudan ihraç edildi. Dün gece bu haber yüzünden neredeyse hiç uyuyamadım. Neden? Neden diye sorup durdum.

Bütün olasılıkları düşündüm, bu sosyal medya olamaz diye düşünüyorum. Ortada tek bir satırı yok İbrahimin bir suç olabilecek. Yani, onu kıskanan rakiplerinin bir oyunu olabilir mi diye düşündüm, bu karar ama fazla ağır onun olabilmesi için, düşük bir ihtimal. 'Bu bir cadı avıdır, tesadüfen şef Yazıcı güme gitmiştir teorisi' var, elbette o da var.

Ama sakin olabilmem mümkün olmadı. Çünkü İbrahim en çok benimle anılıyor, 8 eserimin ilk seslendirilişini yaptı, Nazım oratoryosu ile özdeşleşti. Bu mu acaba sebep? Bilmiyorum. Merak ediyorum. Buradan tüm müzik camiasına sesleniyorum, birbirimize yardımcı olalım. Dayanışma içinde olalım. Dün Fazıl, bugün İbo yarın sen… ilk kez birbirimize tutunalım. Kurumlar. Orkestralar. Korolar. Devlet sanatçıları… Tüm sanatçılara çağrımdır."

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2017, 19:54

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER