Faruk Bildirici: ATV, HDP'yi 'terör ve bombalı' saldırılarla özdeşleştiriyor 

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici evrensel gazetecilik ilkelerini hatırlatarak ATV'nin HDP'nin amblemini değiştirmesini 'gazeteci’ yargılamaz 

Faruk Bildirici: ATV, HDP'yi 'terör ve bombalı' saldırılarla özdeşleştiriyor 

Geçtiğimiz gün ATV yayımladığı bir haberde HDP ambleminde görselde yaprak ve yıldız yerine el bombası ve mermi yerleştirdi.  

Kanal ayrıca bu oynanmış logonun üzerine kapatma mührü koydu.  

Bunun üzerine HDP, ATV hakkında suç duyurunda bulundu ancak ATV logoyu yayınlamaya devam etti.  

ATV'nin yaptığının gazetecilikle bağdaşmadığını ifade eden Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, bu girişimin özellikle iktidarın ortağı MHP'nin HDP'ye yönelik suçlamalarının ve kaptılması talebinin ardından gelmesine dikkat çekerek "ATV, HDP'yi 'terör ve bombalı' saldırılarla özdeşleştiriyor üstelik bunu da herhangi bir bilgiye kanıta dayanmadan sadece öznel yargılara dayanarak yapıyor" dedi.  

Özlem Sevgi'nin Artı Gerçek'te yer alan haberine göre Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, konula ilgili şu açıklamayı yaptı: 

ATV'nin yasal bir parti ile böyle bir yöntem izlemesi habercilike bağdaşmaz çünkü bu şekilde bombayla HDP amblemi birleştirilerek yaratılan görsel HDP ile yargı içeriyor.  

HDP'yi 'terör ve bombalı' saldırılarla özdeşleştiriyor üstelik bunu da herhangi bir bilgiye kanıta dayanmadan sadece öznel yargılara dayanarak yapıyor. Bu bir gazetecilik faaliyetinden çok siyasi iktidarın ortaklarından MHP'nin HDP'ye yönelik suçlamaları ve kapatılma talebinin ardından geldi. Bu da haberin siyasi propaganda faaliyeti olduğunu gösteriyor. Ayrıca şunu eklemek gerekir parti kapatmak demokrasi ile bağdaşmaz.  

Kişilerin suçları varsa onlar yargılanır kişilerin faaliyetlerinden dolayı partilerin kapatılmasını istemek bir zamanlar Adalet ve Kalkınma Partisi'nin de karşı çıktığı bir uygulamaydı. Bunun vesayet döneminin ürünü olduğunu ifade ederlerdi. Umarım bu görüşlerinden vazgeçmemişlerdir. 

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020, 10:25

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER