F tipi cezaevinden ilk firar gerçekleşti

Kandıra Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nden bir mahkum kaçmayı başardı…

F tipi cezaevinden ilk firar gerçekleşti

İzmit Kandıra Yolu’nun 20’nci kilometresinde kurulu bulunan Türkiye’nin en güvenlikli cezaevlerinden biri olarak bilinen Kandıra Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nden bir mahkum kaçmayı başardı. Adının M.K. olduğu belirtilen çete suçlusunun yakalanması için geniş çaplı araştırma başlatıldı.

Daha önce aralarında Alaattin Çakıcı’nın da bulunduğu birçok çete suçlusunun kaldığı Kandıra Yüksek Güvenlikli 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde çete suçundan yatan M.K.’nın gece sayımından sonra firar ettiği ortaya çıktı. İlk belirlemelere göre M.K.’nın, sayım görevlilerinin kapıyı açık unutmalarından yararlanarak havalandırma boşluğuna çıktığı, buradan da spor salonunun çatısına geçip telleri aşarak kaçtığı sanılıyor.

Aynı zamanda 2 No'lu cezaevinin yanı sıra, yeni yaptırılan T Tipi Cezaevi ile birlikte tam anlamıyla Cezaevi Kampüsü’nün merkezindeki 1 Nolu Cezaevi’nden ilk kez gerçekleşen firar büyük şaşkınlıkla karşılandı. Firarı araştırmak için Cumhuriyet Savcısı ile jandarma yetkililerinin de cezaevine giderek inceleme yaptığı belirtildi. Polisten de destek alan jandarmanın kentteki mobese kameralarındaki görüntüleri de incelediği kaydedildi.

ÇETE LİDERİ

Kaçan mahkumun, İstanbul’da çok sayıda cinayet, gasp ve soygun olaylarına karışan çetenin lideri Mikail Zor olduğu açıklandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin 2005 yılında Mikail Zor ve adamlarının yakalanmasına yönelik, Halkalı’da bir eve, sabaha karşı düzenlediği operasyonda çatışma çıkmış, çatışmada, örgüt üyesi oldukları öne sürülen 2 kişi yaralanmıştı.

Hastaneye kaldırılan yaralılardan Hakan Bektaş, kaldırıldığı İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hayatını kaybetmiş, Yavuz Erkoç adlı çete üyesi ise tedavi altına alınmıştı.

Olaydan sonra aranan şebeke lideri olduğu öne sürülen Mikail Zor ise Yalova’da yakalanmıştı. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Zor ve adamlarının, çok sayıda cinayet, gasp ve adam yaralama olaylarına karıştıkları belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2012, 23:45
YORUM EKLE