Eski bakan ve milletvekili Cahit Kayra hayatını kaybetti

Bülent Ecevit başkanlığında kurulan 37. Hükümet'te Enerji Bakanlığı görevinde bulunan Kayra’nın çok sayıda da eseri bulunmaktadır

Eski bakan ve milletvekili Cahit Kayra hayatını kaybetti

Eski bakan, milletvekili ve yazar Ömer Cahit Kayra, 104 yaşında yaşamını yitirdi.

Kayra’nın vefatıyla ilgili CHP’den yapılan açıklamada “Eski bakan ve milletvekili, asırlık cumhuriyet çınarı Ömer Cahit Kayra'yı kaybettik. Anısı önünde saygıyla eğiliyor, sevenlerine sabır diliyoruz. Ulusumuzun başı sağ olsun” denildi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Kayra’nın vefatına ilişkin sosyal medya hesabından başsağlığı mesajı yayımladı.

Kılıçdaroğlu mesajında “Eski Bakanlarımızdan, değerli bürokrat, siyaset ve devlet adamı Ömer Cahit Kayra'nın vefatından dolayı derin üzüntü duydum. Ömer Cahit Kayra'ya Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum” ifadelerini kullandı.

İMAMOĞLU’NDAN DA MESAJ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, Kayra’nın ölümüne ilişkin başsağlığı mesajı yayımladı. İmamoğlu mesajında “Cahit Kayra önemli devlet görevlerinde bulunmuş; tarih, siyaset ve iktisat üzerine önemli eserlere imza atmış değerli bir İstanbullu idi. Son günlerine kadar üretmekten kendini alıkoymadı. Kendisine Allah’tan rahmet; yakınları ve sevenlerine başsağlığı diliyorum” dedi.

MANSUR YAVAŞ: CUMHURİYET AYDINI BİR YAZARDI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da Kayra’nın vefatı sonrası “Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Ömer Cahit Kayra'yı kaybettiğimizi büyük bir üzüntüyle öğrendim. Türkiye tarihine tanıklık eden, Cumhuriyet aydını bir yazardı. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine sabır diliyorum” mesajını paylaştı.

ÖMER CAHİT KAYRA KİMDİR?

1917’de Trabzon’da doğan Ömer Cahit Kayra, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1938 yılında mezun oldu.

Maliye Bakanlığında müfettişlik, Gelirler Genel Müdürlüğü Müşavirliği gibi çeşitli kademelerde görev yaptı.

Ayrıca PTT Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar Birliği ve Türk Hava Yolları Müşavir ve Murakıbı, Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Dairesi çalışanı, İsviçre Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması Nezdinde Heyet Başkanı, Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Avrupa İktisadi İş Birliği ve Kalkınma Teşkilatı, Nezdinde Heyet Başkanı, Tetkik Kurulu Başkanı, Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Okulu ve Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı.

1973'te CHP'den 15. Dönem Ankara Milletvekili seçildi. Bülent Ecevit başkanlığında kurulan 37. Hükümet (26.01.1974 – 17.11.1974) döneminde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevinde bulundu. Evli ve 2 çocuk babasıdır. İngilizce, Fransızca bilmektedir. Kayra’nın çok sayıda eseri bulunmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2021, 14:32

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER